Читај » Архиви по тагови: Саздо

Архиви по тагови: Саздо

Oбвиненителен акт против две лица за грозоморниот чин врз Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката „притвор“ против две лица за сторено кривично дело „убиство“ од Кривичниот законик. На обвинетите им се става на товар дека заеднички и на свиреп начин го лишиле од живот оштетениот Никола Саздовски. Како што е наведено …

Повеќе »

Денеска помен за Саздо: Поминаа 40 дена од неговата смрт

Денеска навршуваат 40 дена од смртта на Никола Саздовски- Саздо, кој до смрт беше претепан во скопска Автокоманда. Настанот се случил на 29.06.2018 година околу 17:30 часот кога Саздовски бил нападнат од Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите од Скопје. Саздо неколу дена беше во кома, а потоа им подлегна на …

Повеќе »

Од протестот пред МВР се обрати и таткото на Никола Саздовски

Револтот е огромен, но со ваша помош правдата ќе излезе на виделина. Да нема местенки, рече таткото на Никола Саздовски, кој се обрати пред демонстрантите на протестниот марш на „Комитите“. Навивачката група Комити неколку часа протестираа во Скопје каде што пред Јавното обвинителство и пред Министерстото за внатрешни работи побараа …

Повеќе »

Протестен марш на „Комити“, бараат правда за Саздовски

Навивачката група „Комити“ излезе на протестен марш за прерано починатиот член на групата, 21-годишниот Никола Саздовски, кој по неколкудневна кома предизвикана од физичкиот напад врз него од страна на три лица, на Клиничкиот центар во Скопје им подлегна на повредите. Со извици „Македонија”, „Правда за Саздо”,и слика од Саздовски навивачката …

Повеќе »

Вечерва пред Собрание: Молк и почит за Никола Саздовски

На социјалната мрежа фејсбук кружи слика со иницијатива на која се повикуваат граѓаните да излезат денес пред собранието и да му оддадат почит на Саздо со симболично молчење. Сликата е споделувана по фејсбук групи како и кај јавни личности. Според описот на сликата, молкот е закажан за во 20:00 часот …

Повеќе »

ФОТО: „Војводи“ пред полициската станица во Тетово: И вашето дете може да биде Саздо

Навивачката група „Војводи“ од Тетово, која му дава поддршка на Тетекс, а воедно е збратимена навивачка група со „Комити“, му оддаде почит на убиениот Никола Саздовски Саздо, кој беше претепан пред десетина дена, а денес им подлегна на повредите. Пред полициската станица во Тетово, дел од членовите на групата „Војводи“ …

Повеќе »