вторник, 25 февруари, 2020
Читај » Архиви по тагови: ЕУ

Архиви по тагови: ЕУ

Писмо на Албанец од Швајцарија: Се гледаме у септември, ќе ја носиме Македонија у Европа

Текстот е преведен како што е пратен на Сеир, без корекции. Здраво Сеир, јас сум Аллбанец од Скопје, моментално работам у Швајцариа од 2012 иначе у Скопје сум билл такси целл град го знам и много сум виделл и слушалл. Да ти кажам маллце сум лут што целло време за …

Повеќе »

Ако сакаме во ЕУ, мора да се избориме со корупцијата

Антикорупциската комисија е обезглавена и не функционира, а Македонија е без клучно тело кое треба да лови евентуална корупција и од кое се очекува да помогне за да се испорача еден од главните услови на ЕУ до јуни 2019 година. Работна група во Министерството за правда работи на измени на …

Повеќе »

Условно отворање на преговорите на Македонија со ЕУ во јуни 2019 година

Можно е условно отворање на преговори на Македонија со ЕУ во јуни 2019 година. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, спроведување на договорот за името, позитивен извештај на Европската Комисија и одлука на Советот на …

Повеќе »

Бугарија утре ќе предложи Македонија и Албанија да бидат поканети да започнат преговори за влез во ЕУ

Бугарија пред Советот на Европската Унија ќе предложи Македонија и Албанија да бидат поканети и да започнат преговори за влез во Европската Унија, најави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева.Таа вели дека кај повеќето земји постои расположение веднаш да биде упатена поканата за почеток на преговорите, но …

Повеќе »

Климкин ја повика ЕУ да му наметне санкции на Шредер

Европската унија треба да изрече санкции против поранешниот германски канцелар Герхард Шредер за неговата поддршка на проекти во кои учествува Русија. Ова мислење го изрази украинскиот министер за надворешни работи, Павел Климкин, во интервју за германското издание на Билд. „Герхард Шредер е најважниот лобист на Путин во светот. Затоа, треба …

Повеќе »

Европската унија ќе ги укине санкциите против Русија по воведувањето на мисијата на ОН во Донбас

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, на маргините на безбедносната конференција во Минхен го објави можното укинување на европските санкции против Русија, ако успее планот за распоредување на мировници на ООН во Донбас. Габриел ја смета идејата за рускиот претседател Владимир Путин за воведувањето на мисијата на ООН за …

Повеќе »

Еврозоната има потреба од реформи

Реформата на еврозоната потребно е да се договори до средината на 2018 година – на почетокот на новиот изборен циклус до Европа, со што единствената европска валута би била подготвена за можна појава на криза по 2020 година, изјави во неделата еврокомесарот за економија и финансии Пјер Московиси. Во декември, …

Повеќе »

Макрон предложи ревизија на европската стратегија

Европа оваа година треба да ја преиспита својата развојна стратегија во следните десет години, рече францускиот претседател Емануел Макрон во средата на економскиот форум во Давос. „Франција се врати, Франција се враќа во срцето на Европа, но ние никогаш нема да успееме во Франција без успехот на Европа“, рече Макрон. …

Повеќе »

ЕУ ќе добива 35% од потребната енергија од обновливи извори до 2030 година

ЕУ постави краткорочни цели: чистата енергија треба да обезбеди 20% од вкупната потрошувачка на енергија до 2020 година. И од 2021 година во ЕУ нема да може да се користи палмовото масло како биогориво, пишува Nature. Европскиот парламент ги поддржа мерките кои ќе и помогнат на ЕУ да се префрли …

Повеќе »

Лавров државниот удар во Украина од 2014 година го нарече „срам за Европа“

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, ја нарече историјата на државниот удар во Украина Европски срам. „Оваа украински историја, историјата на државениот удар, историјата на предавство на Западот во однос на меѓународното право, кога договорот, потпишан од страна на министрите за надворешни работи на водечките земји на …

Повеќе »