четврток, 21 ноември, 2019
Читај » Архиви по тагови: доналд трамп

Архиви по тагови: доналд трамп

Доналд Трамп ќе му помогне на Зоран Заев за референдумот?

Припадници на навивачката група Комити кои беа приведени по насилните протести во јуни откриле дека странски бизнисмени плаќале за да се создаваат нереди. Објаснува премиерот Заев откако за американскиот медиум Базфид откил дека грчки бизнисмени што и се наклонети на руската кауза плаќале на Македонци од 13.000 до 21.000 долари …

Повеќе »

Трамп одби да му честита на Путин за победата на изборите

Претседател Доналд Трамп нема намера да му честита на неговиот руски колега Владимир Путин за неговата победа на изборите. Во неговиот распоред не е предвидено телефонски повик за оваа прилика, изјави за Ројтерс портпаролот на Белата куќа Хоган Гидле. Според него, реизборот на Путин не е изненадување за администрацијата на …

Повеќе »

Трамп наклонет на смртна казна

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го претстави подоцна во понеделникот планот за борба против дрогите со којшто особено се предвидува прибегнување на смртната казна против дела на криумчарите на дроги. „Министерството за правосудство ќе побара смртна казна за криумчарите на дроги кога тоа ќе биде можно, во согласност со постојните …

Повеќе »

Трамп го нарече отпуштањето на Маккабе голем ден за демократијата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека разрешувањето на заменик-директорот на ФБИ, Ендру Мекабе е „голем ден за демократија“. Тој напиша за ова во својот Твитер. „Ендрју Меккабе е разрешен, тоа е одличен ден за вредните мажи и жени во ФБИ – голем ден за демократија“, напиша тој. Трамп истакна дека …

Повеќе »

Трамп преку Твитер му додели отказ на државниот секретар

Американскиот претседател Доналд Трамп го разреши досегашниот државен секретар Рекс Тилерсон од оваа функција, а сето тоа го потврди преку социјалната мрежа Твитер. На позицијата државен секретар е поставен досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео, додека директор во ЦИА ќе биде Џина Хаспел, што ќе значи и прва жена на …

Повеќе »

Порно актерка го тужи Трамп за „договорот за замолчување“

Порно актерката Сторми Даниелс која тврди дека имала интимна врска со претседателот на САД, Доналд Трамп, во 2006 година, поднесе тужба против него поради договорот со кој се обрзала да не зборува во јавноста за нивната спогодба, тврдејќи дека е невалиден. Даниелс тврди дека договорот што бил составен пред изборите …

Повеќе »

Доналд Трамп: Доколку немате челик, немате држава!

Трамп воведе давачки за увоз на челик и со тоа започна трговска војна со ЕУ и Кина. Изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп за воведување на давачки за увоз на челик и алуминиум беше донесена врз база на емоции, изјавија извори за телевизискиот канал „NBC“ во Белата куќа. Според нив, …

Повеќе »

Трамп: Москва му се смее на Вашингтон

Претседателот Доналд Трамп изјави дека САД станаа предмет за смеа во очите на Русија. Ако целта на руската вмешаност во нашите избори беше да се создаде поделба и хаос во САД, тие го постигнаа тоа повеќе од убедливо, рече претседателот Доналд Трамп. „Ако целта на Русија беше да се создаде контроверзност, …

Повеќе »

Авторот на книгата за Трамп изјави дека соработниците сметаат дека американскиот претседател е глупав

Авторот на контроверзната книга „Оган и бес: Трамп во Белата куќа“, новинарот Мајкл Вулф во интервју за францускиот неделник „Journal du Dimanche“ изјави дека повеќето од најблиските советници на претседателот на САД, сметаат дека Доналд Трамп е глупав. „Оваа книга не е од партиски политички аспект. Јас не велам дека …

Повеќе »

Трамп ги негира обвинувањата за заговор со Русија

Во петок, 16-ти февруари, претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека наводно лансираниот од страна на Русија анти-американска кампања почнала пред тој да ја објави својата желба да се кандидира за претседателската функција, а тоа укажува на отсуство на било каков заговор на неговиот изборен штаб со руските власти. „Русија …

Повеќе »