недела, 8 декември, 2019
Читај » Архиви по тагови: делчево

Архиви по тагови: делчево

Во Делчево доцна попладне пристигна доверливиот материјал за претстојниот референдум

Државната изборна комисија покрај во останатите 79 општини, доцна попладнево и во Делчево до општинската изборна комисија го достави доверливиот материјал за гласањето на претстојниот рефрендум. Како што истакна портпаролката на ДИК, Љупка гугучевска во доверлив материјал спаѓаат гласачките ливчиња, изводите од избирачкиот список, дневниците за евиденција на настани записниците …

Повеќе »

Делчево доби швајцарско-македонска консултантска фирма за посредување за работа во Швајцарија

Во Делчево е отворена швајцарско-македонска консултантска фирма која ќе посредува македонските работници да најдат работа во Швајцарија. Сето ова по иницијатива на делчевскиот иселеник Небојшта Веселинов и неговиот татко Лазо Веселинов. „Целта е да се им помогнеме на луѓето од Македонија полесно да најдат работа во Швајцарија. Воедно, парите кои …

Повеќе »

30 дена притвор за педофилот од Делчево

По барање на јавен обвинител осомничениот педофил од Делчево доби 30 дневен притвор за наводниот полов напад врз малолетно девојче. Јавното обвинителство на Република Македонија денеска соопшти дека 46-годишниот делчевец на 16 март околу 20 часот дошол во посета на соседите во време кога родителите на девојчето не биле дома …

Повеќе »

Ужас во Делчево: Децата ги оставила на чување кај дедото, девојчето го пипкал нивен семеен пријател

Вчера во 12.35 часот во Полициската станица Делчево 37- годишна жена пријавила дека на 16.03.2018 година околу 20.30 часот, додека со нејзиниот сопруг не биле дома, а нивните две малолетни деца на возраст од 12 и 14 години останале дома со нивниот дедо, дошол нивен семеен пријател. Кога се вратиле …

Повеќе »

Во Делчево се одржува работилница за одржливо користење на природните ресурси

Заштитата и унапредувањето на животната средина претставува глобален проблем во современиот свет, а нејзиното решавање е тесно поврзано со други глобални проблеми на цивилизацијата-рационално користење на природните ресурси, развивање и унапредување на меѓународната соработка на полето на науката и културата. Ова беше истакнато на работилницата која се одржува во Делчево …

Повеќе »

Општина Делчево најавува: Реконструкција на регионалниот пат с.Бигла – Виница

Реконструкцијата на регионалниот патен правец село Бигла – Виница во должина од 14 км. ќе започне за две недели. Градежните работи за овој патен правец се влезени во Програмата на ЈП за државни патишта, а согласно со проектот предвидена е изградба на коловоз со ширина од 5 метри, банкини од …

Повеќе »

АМСМ: Намалена видливост поради магла кај Делчево и Смојмирово

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има во Делчево и Смојмирово. Поради тоа, од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на …

Повеќе »