петок, 29 септември, 2023

ЗАБАВА

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Еве што предвидуваат ѕвездите за денес

Овен Не сте во форма, а работа имате многу. Не сте способни да одговорите на сите обврски што може да предизвика целосен пад на енергијата. Послушајте го хороскопот – распределете ги своите капацитети и одложите се што може да чека поволна прилика. Бик Ви доаѓа прилив на пари кој ќе …

Повеќе »

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денес се празнува Свети Наум Охридски и овие светители

Светите десет маченици на Крит Пострадаа за Господ Христос во времето на Декиевото гонење во 250 година. Нивните имиња се: Теодул, Сатурнин, Евпор, Геласиј, Евникијан, Зотик, Помпиј, Авгатопус, Василил и Еварест. Сите беа угледни и чесни граѓани, најдобри меѓу најдобрите. Кога ги изведоа на губилиштето, тие беа многу радосни и …

Повеќе »

Секое утро треба да јадеме по едно јаболко, еве и зошто!

Јаболката не се само вкусна закуска, туку имаат и многу здравствени придобивки, кои не треба да ги игнорираме. Всушност, нутриционистите открија во неколку студии дека редовното консумирање јаболка е поврзано со здравствени придобивки, вклучувајќи подобро здравје на цревата и намален ризик од мозочен удар. Како што објави Zee News, ова …

Повеќе »

ДЕТАЛЕН ХОРОСКОП: Еве што предвидуваат ѕвездите за денес

Овен Задоволни сте како помина претходната недела. Што се однесува до следната недела, планирате да продолжите со истото темпо. ЉУБОВ Ако сте во брак, уживате во опуштена атмосфера со семејството и пријателите. РАБОТА Генерално сте задоволни од околностите. ЗДРАВЈЕ Нема истакнати проблеми. Бик Имате впечаток дека некои идеи и планови …

Повеќе »

Календар на МПЦ: Денес се празнува Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка

Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка и другите со неа Оваа славна ревнителка на Христовата вера се роди во Рим во дом богат и сенаторски, од татко паганин и мајка христијанка. Уште како млада се приврза со љубов кон Господ Исус, а во Христовата наука ја раководеше благочестивиот учител Хрисогон. Принудена од …

Повеќе »

ДЕТАЛЕН ПАРИЧЕН ХОРОСКОП ЗА НОВАТА ГОДИНА: Овие знаци ќе ПЛИВААТ ВО ПАРИ, а некои ќе мора да бидат внимателни со финансиите!ѓ

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! Хороскопот за пари за 2023 година открива кои знаци ќе пливаат во пари во текот на следната година, како и кои ќе имаат неповолна ситуација. Овен Почетокот на 2023 година ќе донесе промени во финансиската …

Повеќе »

ВЕРНИЦИТЕ ЈА СЛАВАТ СВЕТА ЈУЛИЈАНА: Денес исполнува една желба, ако ѝ се помолите вака

Оваа славна девица и маченичка беше родена во Никомидија од родители незнабошци. Слушна од некого проповед на Евангелието и со сето срце се обрати кон Христа, па почна да живее совршено според заповедите Господови. Свршеник ѝ беше некој сенатор Елевсиј. За да го одврати од себе Јулијана му рече дека …

Повеќе »

Дневен хороскоп: Еве што предвидуваат ѕвездите за денес

Овен Некои семејни обврски не сте ги исполниле на време, па дојде моментот кога веќе нема одложувања. Наместо да се лутите на себе што сте го дозволиле тоа, веднаш почнете да работите, а анализа на ситуацијата оставете за некој друг ден. Бик За секоја пара ќе мора добро да се …

Повеќе »

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Еве што предвидуваат ѕвездите за денес

Овен Љубовните проблеми се на повидок. Напорот што го вложувате во врската со саканата личност се чини дека не е препознаен. Очекувате реакција од другата страна, но нема. Ограничете го трпението, а потоа дејствувајте, бидејќи секое дополнително одложување ги комплицира односите. Бик Соочени сте со нерамнотежа помеѓу она што рационално …

Повеќе »

(ФОТО) Лепа Брена се појави во несекојднено модно издание

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи со својот стајлинг. Во новогодишната програма на една телевизија во Босна и Херцеговина пееше и Лепа Брена. Сепак, она што на сите им падна во очи е нејзината модна комбинација. Мегапопуларната пејачка во новогодишната програма се појавиво во …

Повеќе »