петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

Лилијан Турам го обвини Трамп за расизам

Светскиот шампион во 1998 година во фудбал, легендарниот Лилијан Турам, го обвини американскиот претседател Доналд Трамп за расизам. „Трамп секогаш бара конфронтација: црнците, белците, не-белците. Добри земји, земји кои не се доволно добри. Тој повлече линија меѓу расите: тие и ние. Ова е чиста вода од расизам“, го цитира Тирам …

Повеќе »

Ердоган бара од САД да не ја провоцираат Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика САД да не ги загрозуваат турските граници и да не ја провоцираат Анкара. „Не навлегувајте во нашите граници, не провоцирајте не. Му зборував за ова (на поранешниот американски претседател Барак – РТ) Обама дека ние можеме да дојдеме неочекувано една ноќ“, го цитира …

Повеќе »

Настапот на Трамп на форумот во Давос под знак прашање поради престанокот со работа на владата на САД

Доналд Трамп може да го прескокне форумот во Давос поради престанокот со работа на владата на САД. Белата куќа рече дека првично претседателот планирал посета, па дури и ја одобрил програмата за билатерални состаноци на форумот во Давос. Но, сега ова и другите патувања на претседателот Трамп се доведени во …

Повеќе »

Русија инвестира во својата индустрија и трговија

„Во Русија се пуштени во работа 350 конкурентни производства според Програмата за замена на увозот, а за две години ќе бидат пуштени во работа уште 780 проекти“, изјави шефот на Министерството за индустрија и трговија, Денис Мантуров, на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин. „Програмата за замена на увозот е …

Повеќе »

Доналд Трамп повика на национална забрана за абортуси во доцна бременост

„САД денес се наоѓаат меѓу седумте земји заедно со Кина и Северна Кореја, каде што е дозволено абортуси во доцна фаза“, изјави Доналд Трамп, говорејќи на видео врска со учесниците на демонстрациите против абортусот во Вашингтон. „Ова не е во ред и треба да се смени“, рече Трамп. Тој рече …

Повеќе »

САД се загрижени од растечките воени способности на Русија и на Кина

Во текот на изминатата деценија Русија успеа да ги надгради сите компоненти на вооружените сили, изјави претседателот на Здружениот генералштаб на САД, американскиот генерал Џозеф Данфорд во разговор со новинарите. „Кога мислиме на Русија, ние се сеќаваме на нивните акции во текот на изминатите неколку години, и гледајќи на инвестициите …

Повеќе »

Шанжен – првиот мегаполис во светот каде целиот јавен превоз е на електрична енергија

Шенжен, метропола во југоисточниот дел на Кина со 12 милиони луѓе, го заврши трансферот на копнениот јавен превоз на електрична автобуси – ниту еден градски автобус сега не го загадува воздухот. Реформата на општинскиот транспорт во Шенжен беше завршена според распоредот и во предвиденото време, а сите 16.359 автобуси сега …

Повеќе »

Предизборен подарок од САД за најблиските луѓе на Путин

Обвинетите во таканаречениот извештај на Кремљ, на кој во Вашингтон во моментов работат, може да бидат околу 50 високи функционери и бизнисмени „блиску до врвот“ на Русија. Ова го наведува весникот Комерсант, упатувајќи се на извори од Вашингтон. Според условите на законот „За борба против непријателите на Америка преку санкции“, …

Повеќе »

Турското Министерство за надворешни работи ги предупреди своите граѓани за да се воздржат од патување во САД

Министерството за надворешни работи на Турција ги повика граѓаните на земјата да ги преиспитаат своите планови за патување во САД. Ова беше наведено во прес-службата на Министерството за надворешни работи. Во текстот на изјавата, турското Министерство за надворешни работи ги повикува своите граѓани да ги разгледаат плановите за патување во …

Повеќе »

Русија е спремна да и ја врати на Украина воената техника која што остана на Крим

Русија е спремна да и ја врати воената техника на Украина која што остана на Крим, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Користејќи ја ситуацијава, ја користам оваа прилика за да изјавам дека ние сме готови да го продолжиме тој процес, готови сме да ги вратиме украинските воени бродови кои уште …

Повеќе »