петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

(ФОТО) Трагедија: Млада девојка искасана до смрт од куче од расата Леонбергер – трагична случка во близина на Лондон

Млада девојка почина во напад на куче во населеното место Катерхам во близина на Лондон, соопшти британската полиција, пренесува Би-Би-Си. Полицајците биле повикани во Катерхам околу 14:25 часот по Гринич во петокот, поради пријава дека разбеснато куче напаѓало луѓе. Една жена, на возраст од 20 години, била прогласена за мртва …

Повеќе »

ТРАГЕДИЈА: МАЈКАТА СЕ МАЧЕЛА НА ПОРОДУВАЊЕТО, БЕБЕТО ПОЧИНАЛО – ЛЕКАРИТЕ СЕ ВИНИ ЗА СЕ?

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! Д.Ј од Шабац на социјалните мрежи објави дека пред неколку дена ја изгубил новородената ќерка, бидејќи наводно во родилиштето во Шабац при породувањето на сопругата доцна сфатиле дека бебето проголтало овошна вода, а таа била …

Повеќе »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Страшна снимка од моментот на падот на авионот во Непал, најмалку 40 загинати

Најмалку 40 лица загинаа утрово кога авион со 72 лица, меѓу кои 10 странски државјани, се урна во близина на градот Покара во западниот дел на Непал, соопштија портпаролите на армијата и аеродромот. Стотици спасувачи продолжуваат да го пребаруваат ридското место на несреќата, каде што се урна авионот на Јети …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Две девојчиња и четири жени повредени во пукање пред црква во Лондон

-Две девојчиња на возраст од седум и 12 години и четири жени се повредени синоќа при пукање пред црквата во која се одржувала погребна служба, недалеку од лондонската железничка станица Еустон, соопшти британската полиција. Седумгодишно девојче е тешко повредено и е пренесено во болница во критична состојба, а хоспитализирани се …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Најмалку 16 лица загинаа утрово откако падна авион со 72 патници во Непал

Најмалку 16 лица загинаа утрово кога авион со 72 лица, меѓу кои десет странски државјани, се урна во близина на градот Покара во западниот дел на Непал, соопштија портпаролите на армијата и аеродромот. Државната телевизија објави дека на местото на несреќата на западот од земјата се пронајдени тела. „Во авионот …

Повеќе »

ТРАГЕДИЈА: ОТКАКО СЕ ОТРЕ3НИЛ, ГО ПРИЗНАЛ УБИСТВОТО – ОСТАВИЛ ТРАГИ КОИ И ПОМОГНАЛЕ НА ПОЛИЦИЈАТА

Стефан С.(27), државјанин на Србија кој беше уапсен во Чешка за убиството на Марија Д.(42), зад себе оставил бројни траги кои ја навеле полицијата до него, а по делото бил фатен „мртов“ пијан. поради што ноќта ја поминал во трезнење, а потоа го признал грозоморното злосторство, пренесуваат чешките медиуми. Како …

Повеќе »

СЕ ОБИДЕЛЕ ДА ГО ПРИВЕДАТ А ТОЈ ГИ НАПАДНАЛ – И3БОДЕНИ ТРОЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ, ЕДЕН Е МРТОB – XAOC ВО БУДИМПЕШТА

Напаѓач из-бодел тројца полицајци во Будимпешта доцна во четвртокот навечер, а еден полицаец подоцна починал во болница, соопшти полицијата во петокот. Осомничениот се обидел да влезе во стан во станбена зграда во Будимпешта кога била повикана полицијата. Додека тројца полицајци се обидувале да го приведат, мажот ги изб-одел и се …

Повеќе »

ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ И УДРИЛЕ ВО ДРВО: Млад маж и жена вечерва се повредиле во сообраќајна несреќа во населбата Алтина во Белград

Младо маж(19) и 56-годишна жена се повредени вечерва во сообраќајна несреќа што се случила на улицата Павла Вујисиќа во населбата Алтина во Белград. Имено, автомобилот излетал од патот и удрил во дрво. Младиот маж и жената се здобиле со повреди на рацете и вилицата.

Повеќе »

Вучиќ: Каква било форма на признавање на Косово или отстапка за членство во ОН се нашите црвени линии

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека му пренел на советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, дека секоја форма на формално или неформално признавање на независноста или отстапка за членство на Косово во ОН се „црвени линии“ кои Белград нема да ги помине. Вучиќ рече дека со американскиот дипломат …

Повеќе »

Амоњак истече од вагон на пруга кај Панчево, едно лице префрлено во болница

Амоњак истече од товарен вагон на пруга во близина на градот Панчево, источно од Белград. Како што јави Српската радио и телевизија, едно лице е префрлено во болницата во Панчево на кислодорна терапија. Инцидентот се случил синоќа околу 22:30 часот во населбата Топола Рит, на товарен железнички колосек. На лице …

Повеќе »