петок, 29 септември, 2023

СПОРТ

Милер го прашаа дали Роналдо или Меси, тој кажа: Најдобар е само еден

Томас Милер се вклучи во „вечната дебата“ околу тоа дали е подобар Роналдо или Меси, одговарајќи дека за него најдобар светски фудбалер во моментов е соиграчот од Баерн Минхен, Лионел Меси. „Кој е најдобар? Со кого би сакал да играм? Дали Меси или Роналдо? Пред некоку години можеби ќе одговорев …

Повеќе »

ВИДЕО: Ново шоу на Алиоски – даде гол на тренинг, па ја „скрши“ камерата

Езџан Алиоски и неговиот Лидс се подготвуваат за продолжетокот на Чемпионшип лигата во кој ќе атакуваат на првите две места кои носат директно учество во Премиер лигата, следната сезона. Марсело Биелса пред една седмица ги построи своите пулени, а нашиот репрезентативец повторно имаш свое шоу и го привлече вниманието на …

Повеќе »

Прв македонски фудбалер позитивен на Ковид-19

Македонскиот фудбалски интернационалец Изаир Емини е првиот позитивен македонски фудбалер на ковид-19 и воопшто прв позитивен во косовскиот фудбалски шампионат јавија косовските медиуми, пренесува Батали.нет. Тој е член на Фудбалскиот клуб Дрита од 2019 година, а претходно настапуваше за Шкендија, од 2017 до 2019 година. Една година играше во албански …

Повеќе »

Шок за љубителите на фудбалот од Серија А

Серија А нема да започне до 14 јуни, потоа ќе се разгледуваат сите опции, станува неизвесно дали воопшто сезоната ќе се доигра. На 13 јуни ќе се разгледува можноста за продолжение на сезоната, Владата на Италија попладнево објави дека нема услови сезоната во калчо лигата да продолжи на 14 јуни. …

Повеќе »

Детали од обдукцијата: Како починал Коби Брајант

Поминаа четири месеци од големата трагедија и хеликоптерска несреќа во Лос Анџелес, каде животот го загубија 9 лица, меѓу нив и кошаркарската легенда Коби Брајант. Денес беа објавени детали од обдукцијата за смртта на сите 9-мина, а кај сите причината за смртта е силна траума. Кога хеликоптерот се урнал во …

Повеќе »

Исплатени средствата за месец април за спортисти и спортски работници

Денес се исплатени средствата за месец април, во износ на минимална плата од 14.500 денари за спортистите и спортските работници од првата мерка. Владата на Република Северна Македонија на седницата одржана на 04.04.2020 година донесе уредба за финансиска поддршка за спортисти, стручни лица од областа на спортот и спортската администрација …

Повеќе »

Реал Мадрид ќе мора да скрати 30% од трошоците за идната сезона

Иако личеше дека Реал Мадрид одлично го амортизира ударот кој го предизвика светската криза, сепак клубот ќе мора да направи рестриктивни финансиски мерки. Флорентино Перез среде пандемија започна со реконструкција на „Сантијаго Бернабеу“, па жртвата може да падне врз платите на играчите. Според пишувањето на шпански „АС“, тие размислуваат за …

Повеќе »

„Комити“ со предупредување до Самсоненко

Навивачката група „Комити“ се огласи со соопштение до јавноста, упатено кон газдата на клубот, Сергеј Самсоненко. „Се огласуваме по повод наближувањето на последниот рок за регулирање на состојбите во ФК Вардар. Состојби кои од една страна можат да значат перспективна иднина со нови можности за Европски настапи и славен крај …

Повеќе »

Сопругата на Ибрахимовиќ издаде досега необјавена тајна за него

Хелена Сегер, сопругата на славниот напаѓач Златан Ибрахимовиќ, нималку не личи на класичните жени на фудбалерите кои секојдневно ги гледаме на социјалните мрежи. Таа е 11 години постара од Златан. Таа е успешен претприемач и многумина сметаат дека е заслужна за сјајните инвестиции на Ибрахимовиќ, кои го направиле еден од …

Повеќе »

Моќен „црвено-црн“ тим: Милион играчи се нудат на Вардар, јас го сакам Митревски

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски вечерва говореше за „Балкан хендбал“ во врска за иднината на клубот, а најинтересно секако беше за ростерот на тимот. „Првично јас сакам да останат овие играчи што ги имаме, како Дибиров, Калараш, Чупиќ, Стоилов, Дисингер. Ние имаме договор со Санталов кој доаѓа на лев бек. …

Повеќе »