СЛАЈДЕР

Не сакал да купи нови плочки, ги искористил старите и направил „чудо“

Зошто да купите нови скапи плочки ако имаш остаток од стари кои без проблем можеш да ги искористиш. Наместо да ги фрлиш во ѓубре, биди креативен. Така размислувал и еден човек кој старите плочки наместо да ги уништи ги скршил на мали делови и направил нешто крајно интересно. Му требало …

Повеќе »

Текст за кафето во Охрид кое ќе „чини“ 350 денари

За оние кои шират лаги за кафето во Охрид од 350 денари! Пријатели, Кафето во Охрид ниту било, ниту ова лето ќе биде 350 денари како што саркастично и до коска зајадливо пишуваа одредени медиуми и портали. За нас угостителско – туристичките работници и хотелиери ваквата пропаганда не е нова. …

Повеќе »

НЕОФИЦИЈАЛНО: Нема да има договор за избори

Ќе најдат ли заеднички јазик власта и опозицијата на утрешната лидерска средба кај претседателот Пендаровски? Во пресрет на новиот обид за договор за терминот на предвремените парламентарни избори, премиерот на техничката Влада Оливер Спасовски вели дека треба да се почитува владината уредба со која се предвидува продолжување на изборниот процес …

Повеќе »

Спасовски: Платежни картички со 9.000 денари, ваучери за одмор за лицата со приходи под 15.000 денари месечно

Невработените, младите, социјално загрозените лица како и лицата од јавниот здравствен сектор ќе добијат директна помош од страна на Владата, соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. -Третиот сет на економски мерки кои ги утврди Владата се за релативизирање на економијата, Воведуваме платежни картички за поголема потрошувачка. Платежната картичка ќе биде во …

Повеќе »

Светот стравува: Кинескиот амбасадор пронајден мртов во Изреал

Кинескиот амбасадор во Израел е пронајден мртов во неговaтa резиденција, пренесе Си-Ен-Ен. Како што пренесува агенцијата, засега смртта на 57 годишниот Ду Веи не се смета за сомнителен случај. Во коментарот од Си-Ен-Ен се наведува дека смртта се случува еден месец по посетата на амедиканскиот државен секретар, Мајк Помпео на …

Повеќе »

И пратив писмо на љубовницата на маж ми: Драга Дијана

Драга Дијана! Немој да се изненадиш што го знам твоето име. Пред се, сакам да ти кажам дека за ова писмо мојот сопруг воопшто не знае дека ти го праќам. Се е едноставно: неколку случајно не-избришани пораки во телефонот, чудни повици во текот на ноќта, неговите итни непланирани работни патувања …

Повеќе »

Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

Пандемијата поради корона вирусот го „затвори“ цел свет, направи многу промени во начинот на живеење и функционирање на луѓето, а од таму доаѓа и прашањето: „Која професија ќе биде најпотреба по крајот на пандемијата?“ Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави …

Повеќе »

Македонка ја срушила рампата на бугарската граница и им бегала на полицајците до Ќустендил

Триесет и деветгодишна македонска државјанка ѝ создала огромни проблеми на бугарската полиција кога со својот автомобил преминала преку граничниот премин Гуешево без дозвола од надлежните органи, соопшти Јавното обвинителство во Ќустендил, пренесе БГНЕС. Како што објави бугарската Агенција, таа ја искршила рампата, а не го запрела возилото ниту за проверка, …

Повеќе »

Во Скопје две деца примени со симптоми на синдромот Кавасаки, кој е поврзан со корона вирусот

Пред одреден период, набрзо по корона вирусот, светот слушна за синдромот Кавасаки познато како „Kawasaki-like“, нешто што е регистрирано и во Македонија во последните два месеци. Во изјава за порталот САКАМ ДА КАЖАМ, д-р Аспазија Софијанова, шефица на Одделот за интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести во …

Повеќе »

Водителката Ивана дала отказ да биде стјуардеса, ама нешто ја натерало да се врати назад

Необична е приказната која ја раскажува водителката Ивана Савиќ која често можеше да се види на српската „ТВ Хепи“, а потоа одлучила да замине од Балканот и да сврти нова страница во својот живот. Патувала низ светот како стјуардеса во Обединетите Арапски Емирати, а често и таа уживала во убавините …

Повеќе »
error: Content is protected !!