понеделник, 26 јули, 2021

СЛАЈДЕР

Законот за јазиците во понеделник повторно на седница, поднесени повеќе од 32.000 амандмани

Во понеделник Собранието на Република Македонија ќе ја започне 32-та седница на која на дневен ред ќе се најде Законот за употреба на јазиците. Овој закон еднаш беше изгласан од страна на Собранието на Република Македонија, но истиот беше вратен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој одби да го …

Повеќе »

Alibaba ќе создаде 30% од работните места во дигиталната економија на Кина

До 2035 година, интернет корпорацијата Alibaba ќе создаде 122 од 415 милиони работни места во кинеската дигитална економија, јави консултантската компанија BCG. Кинескиот гигант веќе отвара свои фабрики и гради населби, обезбедувајќи работни места за милиони кинески луѓе. За 18 години, Alibaba ќе создаде 29,4% од работните места во дигиталната …

Повеќе »

Производствениот центар Гуангдонг во Кина ќе додаде уште 20.000 индустриски роботи

Провинцијата Гуангдонг, економскиот центар во јужна Кина, планира да стави уште 20.000 индустриски роботи во употреба оваа година, со цел да го зголеми производството и продуктивноста. Гувернерот на Гуангдонг Ма Хингруи го објави планот во четвртокот, кога достави извештај за работата на владата на локалната парламентарна седница. „Провинцијата ќе ги …

Повеќе »

Макрон предложи ревизија на европската стратегија

Европа оваа година треба да ја преиспита својата развојна стратегија во следните десет години, рече францускиот претседател Емануел Макрон во средата на економскиот форум во Давос. „Франција се врати, Франција се враќа во срцето на Европа, но ние никогаш нема да успееме во Франција без успехот на Европа“, рече Макрон. …

Повеќе »

Трамп раскажа благодарение на што САД се „голема држава“

„Компаниите од целиот свет ги насочуваат своите големи инвестиции во САД. Никогаш порано не било нешто слично. Компаниите Disney, J.P. Morgan Chase и многу други. Масовните даночни намалувања и намалувањата на регулаторните стандарди ќе не направи голема сила повторно. Перед нас е долг пат! Работа, работа, работа!“, напиша Трамп на …

Повеќе »

Во САД на автопат се најдоа огромни количини на долари

Во американската држава Илиноис, автомобил кој носеше пари за автоматите на среќа предизвика сообраќајна несреќа. На патот се најдоа банкноти од пет, десет и дваесет долари, што предизвика прекин на автопатот, објави UPI. Според полицијата, во несреќата е виновен возачот на автомобилот со пари: тој ја надминал брзината, не успеал …

Повеќе »

За прв пат Кина ги надмина САД во бројот на научни публикации

Според извештајот на Американскиот национален совет за наука, САД сé уште се лидери во многу научни и технолошки гранки, но не и во бројот на објавени научни статии – во оваа номинација првото место го презеде Кина. Извештајот за наука и инженеринг е објавен од Националниот совет за наука и …

Повеќе »

Познати можните противници на Македонија за баражот за СП

Македонската ракометна репрезентација ќе биде носител во пресрет на ждрепката од баражот за пласман на Светското првенство 2019 кое ќе се одигра во Данска и Германија. Учество веќе обезбедија домаќините, како и актуелниот светски шампион Франција, а квалификации нема да игра Шведска или Шпанија, во зависност од завршницата на ЕП …

Повеќе »

Трагедија во Тетово: Во пожар загинаа мајка и четири деца

Голема трагедија се случи во Тетово, каде утрово во пожар во куќа загинаа четири малолетни деца и нивната 39-годишна мајка, потврдија официјално од МВР. Пожарот избувнал во 4 часот наутро на улицата „Гоце Делчев“, најпрво горел покривот, а веднаш потоа и горниот кат од куќата, каде спиеле мајката и четирите …

Повеќе »

Папата ги споредил авторите на лажни вести со змијата-искушувач

Според папата, дури и мало нарушување на информациите може да има опасни последици. Папата рече дека лажните вести предизвикаат гнев, и рече дека новинарите треба да прават обиди да ја откриваат вистината, бидејќи тоа е најдобар противотров на лажните информации. „Драмата и пренесувањето на дезинформации е да се дискредитира другиот, …

Повеќе »
error: Content is protected !!