СЛАЈДЕР

Холдингот на Ворен Бафет со рекордна годишна заработка од 45 милијарди долари

Холдингот Berkshire Hathaway на Ворен Бафет забележа рекордна нето-добивка од речиси 45 милијарди долари во 2017 година. Од нив, 28 милијарди долари – приход од хартии на вредност поради даночната реформа на Доналд Трамп Американската инвестициска конгломерат Berkshire Hathaway на 87-годишниот милијардер Ворен Бафет има пријавено најголема добивка во својата …

Повеќе »

Човекот кој требало да го убие Заев е во притвор, тврди самиот премиер

Премиерот Зоран Заев, при одговарање на прашање за медиумите, откри и дека човекот кој требало да го ликвидира на крвавиот четврток, во моментот се наоѓа во притвор. Неделникот Фокус неодамна објави сторија, во која тврди дека требало да има ликвидација на Заев, а сето тоа со доказ од телефонски разговор …

Повеќе »

Директорот на МРТ доби кривична пријава од МВР

Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против лицата М.Ц. (40), од Скопје и Г.С. (56) исто така од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека во текот на 2016 година …

Повеќе »

Заедно со ФБИ: Министерството за финансии на САД ќе објави нови санкции против Русија

Министерството за финансии на САД ќе поднесе извештај во следните неколку недели за нови санкции против Русија, изјави шефот на одделот Стивен Мнучин за новинарите во Белата куќа. „Ние работиме на санкции против Русија, можам да ве уверам дека они се во процес, повторно ќе бидам тука (во Белата куќа) …

Повеќе »

Кучма рече дека Украина никогаш не била полноправна држава

Поранешниот претседател на Украина, Леонид Кучма изјави дека Украина не е полноправна држава, и народот на Украина сега е во ужасна состојба. Тој тоа го изјави за „Украина.ру“. „Украина никогаш не била држава во полна смисла на зборот, и моменталната состојба на украинскиот народ е ужасна. Седумдесет и пет проценти …

Повеќе »

Жан-Клод Јункер во посета на Република Македонија

Претседателот на Европската Комисија на ЕУ, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, во недела, на 25 февруари, ќе престојуваат во неколкучасовна посета на Република Македонија, како дел од нивната турнеја во регионот по повод Стратегијата за проширување на ЕУ со …

Повеќе »

СДСМ: Криминалот на ВМРО-ДПМНЕ остави пустош во економијата

Во најновото соопштение на владејачката СДСМ, во однос на економијата, порачуваат дека во 11-годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ е направен голем пустош, кој наскоро ќе се среди. Во продолжение следува и целосното соопштение на СДСМ: 11-годишното расипничко и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави пустош во економијата. Токму неспособноста …

Повеќе »

Мицкоски порача дека ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со зголемување на старосната граница за пензионирање

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека неговата политичка партија не се согласува со зголемување на старосната граниза за пензионирање. Според него, истата е штетна мерка од која најмногу ќе загубат граѓаните. „Очекуваното траење на животниот век во Република Македонија е за околу 5 години пониско во споредба со развиените …

Повеќе »

Николовски: На кого е Бујар Османи вицепремиер за евро интерграции, на Албанците во Македонија или на сите?

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски преку својот Фејсбук профил упати низа прашања до вицепремиерот за евро интеграции, Бујар Османи, кој одби да оди на Конференција посветена на Западен Балкан, само затоа што Косово не добило покана. „По скандалот со бојкотот на Конференцијата посветена на Западен Балкан од страна на Бујар …

Повеќе »

Русија ги распореди своите авиони од 5-та генерација Су-57 во Сирија

Русија деновиве во Сирија распореди додатни 2 Су-57 (ПАК ФА, прв руски борбен авион од петтата генерација), додатни 4 мултифункционални Су-35С, 4 Су-25СМ, 1 А-50У, авион за воздушна контрола и откривање, и 1 Ту-154, патнички авион за превоз на пилотите и на техничкиот персонал. Додатните авиони кои што деновиве слетаа …

Повеќе »
error: Content is protected !!