понеделник, 19 април, 2021

СЛАЈДЕР

Гореше грчкото знаме на протестот во Скопје

На денешниот семакедонски протест против промена на името на државата, дел од учесниците го запалија грчкото знаме, што според организаторите фрлило црна дамка на целиот настан. „Бараме итен крај на разговорите за името на државата. Отфрламе референдум за името. Ја повикуваме власта да се откаже од намерата за промена на …

Повеќе »

Протестен марш за зачувување на уставното име

Илјадници учесници денес беа дел од протестниот марш кој започна пред седиштето на Европската комисија во Скопје, а заврши пред Собранието. Тие до Владата упатија неколку барања. Итен прекин на преговорите за името, повлекување на законот за употреба на јазиците и на договорот со Бргарија, како и амнестија за притворените …

Повеќе »

Грчките медиуми „вријат“: Заев стави вето за промена на Уставот и за име без превод

Премиерот на државата, Зоран Заев вчера имаше интервју за грчката телевизија „Еуроњуз“ каде меѓудругото зборувал и за најактуелната тема во двете држави, промената на името на Република Македонија. „Грчки дипломатски извори се прашуват која е намерата на јавните споменувања од скопската страна на прашањата за кои се преговара, потсетувајќи на …

Повеќе »

Која е најповолна земја за „копање“ биткоин?

Во текот на викендот продолжи да паѓа вредноста на биткоинот, која сега е под 10.000 долари, етерумот вреди 843 долари, додека рипле и натаму е под еден долар. Биткоинот има опаѓање од 110 долари на ден, па моментално вреди 9.452 долари и има тенденција уште да опаѓа. Оваа вредност пред …

Повеќе »

Џаферовски ја наследил ДЗС со долг од 70 милиони денари

Директорот на Дирекцијата за зашитата и спасување (ДЗС), Аднан Џаферовски денес истакна дека од своето формирање до минатата година, оваа институција не успеала да го воспостави системот за заштита и спасување, а воедно наследил и долг од 70 милиони денари. Тој информираше дека со неговото доаѓање на чело на Дирекцијата …

Повеќе »

Нејмар отпадна, ПСЖ сега има само две опции, можат ли да гo изненадат Реал Мадрид?

Денес беше објавено дека настрадала местрадалната коска на Нејмар и се очекува пауза од еден месец, што значи дека ќе го пропушти реваншот со Реал Мадрид за една недела. Реал има 3:1 од првиот меч и се знаеше дека на ПСЖ ќе им биде тешко и со Нејмар, а камоли …

Повеќе »

Милошоски контра ВМРО-ДПМНЕ

Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ порача дека не стои зад денешниот протест за името и идентитетот, воедно оградувајќи се од истиот. „ВМРО-ДПМНЕ го поддржува уставно загарантираното право за учество и организирање на протести. Во однос на протестот закажан за утре, ВМРО-ДПМНЕ не е организатор на истиот. Доколку ВМРО-ДПМНЕ се одлучи да …

Повеќе »

Чапаровски ја призна вината, доби условна казна од една година

Нервохирургот Александар Чапаровски денес на првото судско рочиште, во кое беше обвинет за поткуп ја призна својата вина, при што веднаш беше донесена и пресуда. Чапаровски доби условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не стори ново кривично дело. Воедно, неврохирургот не може да биде …

Повеќе »

ВИДЕО: Изјавата на покојниот претседател Борис Трајковски за бегалците

Пред 14 години на 14. февруари, во билизна на Мостар, БиХ, загина тогашниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, заедно со својот тим и екипажот. Во својата кариера, Трајковски го одбележа периодот во 1999 година, кога земјата се соочи со наплив од 360.000 косовски бегалци, поради војната која беснееше во …

Повеќе »

Пет дестинации каде луксузот е загарантиран

Поголемиот дел од луѓето за време на својот живот многу ретко можат да си приуштат патување на некоја егзотична дестинација. Тоа најчесто се остварува кога се одбележува некој значаен датум или меден месец. Доколку финансиски не можете да си дозволите, вистинските луксузни патувања се далеку од Вашата лига. Во прилог …

Повеќе »
error: Content is protected !!