понеделник, 28 ноември, 2022

СЛАЈДЕР

Побегна затворeник од штипска Ортопедија

-Затвореник од Затвор-Штип утринава во 1.30 часот побегнал од одделот за ортопедија и трауматологија во Клиничка болница-Штип. Бегството на 48 годишниот осуденик за МИА го потврдува директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров и портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска. -Станува збор за 48 годишен пациент на кого требало денеска да му …

Повеќе »

„Илинден“-Тирана: Фала за бугарските книги во Пустец, ќе бидат добри за потпала

Македонското друштво „Илинден“-Тирана остро реагира по „последователната активност на бугарската амбасада во Пустец, во напорите за асимилација на Македонците“. Во реакцијата друштвото најпрво прави приказ на реалната состојба со постоењето единствено на припадници на македонското малцинство, по чии барања наставата се одвивала на нивниот мајчин македонски јазик. Ваквата вековна состојба …

Повеќе »

ТЕНЗИЧНА СИТУАЦИЈА: Најмалку 13 лица се водат за исчезнати од утрово во лизгање на земјиштето предизвикано од обилните врнежи во Италија

Најмалку 13 лица се водат за исчезнати од утрово во лизгање на земјиштето предизвикано од обилните врнежи на островот Искија, јавија италијанските медиуми. Во одрон во градот Казамихола Терме, на северот од тој италијански остров, една куќа е затрупана, а неколку автомобили завршиле во морето, соопшти противпожарната служба. Потрагата по …

Повеќе »

ДЕНЕСКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Се верува дека на овој ден жените не треба да го прават ОВА

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 ноември, денот посветен на Св. Јован Златоуст. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во младоста ги изучи грчките философи, а се дообразува во познатата Антиохиска школа. По смртта на родителите, се …

Повеќе »

ЗАГРИЖУВАЧКИ: Вирус сличен на коронавирусот е откриен кај лилјаци во Кина

Вирус кој е многу сличен на вирусот САРС-КоВ-2, причината за корона, е откриен кај лилјаци на југот на Кина, пишува „Дејли меил“ повикувајќи се на истражување на научниците. -Вирусот, познат како BtSY2, е тесно поврзан со САРС-КоВ-2 и е еден од петте „загрижувачки вируси“ пронајдени кај лилјаците во кинеската провинција …

Повеќе »

АЕРОДРОМОТ ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕН ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Избегната голема трагедија – Патнички авион се излизга на писта во Канада (ВИДЕО)

Аеродром во Канада ќе биде затворен за сообраќај до крајот на денот откако авион на „Флер ерлајнс“ се излизгал од пистата за време на слетувањето, јавува Си-Ен-Ен. Летот F8 501 на „Флер ерлајнс“ од Ванкувер до Киченер-Ватерло превезувал 134 патници и членови на екипажот. За среќа, никој не е повреден. …

Повеќе »

„Не го сакаме Косово во ОН, и што сега? Ќе нè бомбардирате? Ќе ни се заканувате со санкции?“, изјави Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека медиумите погрешно пренеле дека Европскиот парламент вчера има донесено резолуција во која се бара воведувае на санкции кон Русија, или во спротивно ќе и бидат ускратени пристапните фондови на ЕУ, оценувајќи дека ЕП донел само препораки, јави дописникот на МИА од Белград. -Ако на …

Повеќе »

ЌЕ ТРЕБА ДА ПЛАТИ ГОЛЕМА КАЗНА: На лице од Македонија му стигале ПАРИ НА СМЕТКА, а не платила данок – МВР ја терети за „даночно затајување“

Единицата за економски и комјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против К.Б.А.(52) од Република Бугарија, со привремен престој во Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“. Пријавената, во поднесената задолжителна годишна даночна пријава за 2020 година не ги пријавила реализираните приливи на својата …

Повеќе »

(ФОТО) ТРАГЕДИЈА: 27 годишната девојка загина два дена пред нејзината свадба враќајќи се од моминска вечер

Жалост во Кожани за 27-годишната Ирини која загина во сообраќајна несреќа два дена пред нејзината свадба. Кожани е зафатен од жалост по смртта на 27-годишната Ирини Кандена. Ирини, која работела како воспитувачка во градинка, минатиот четврток излегла да се забавува со другарките, додека нејзината свадба била закажана за саботата на …

Повеќе »

Тешко повреден маж додека извршувал градежни работи

З.П. (62) од делчевското село Вирче се здобил со тешка телесна повреда додека извршувал градежни работи за фирма од Делчево. Како што информира МВР, случајот вчера бил пријавен во Полициската станица Делчево од Јавна здравствена установа „Гоце Делчев“ во Делчево. Според пријавеното, лицето откако се провредило било донесено во болницата. …

Повеќе »
error: Content is protected !!