петок, 26 февруари, 2021

СЛАЈДЕР

Нимиц е во Грција, во среда доаѓа во Македонија

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денес и утре ќе биде во Атина, а во среда се очекува да пристигне во Скопје, каде ќе ги приложи неговите можни решенија околу овој проблем. Македонија за прв пат може да се надева на решение на овој проблем, …

Повеќе »

Скромноста е карактеристика, која го прави најдобар – Арпад Штербик

Голманот на Вардар, Арпад Штербик не беше во преден план на селекцијата на Шпанија за Европското првенство кое се одигра во Хрватска, но само затоа што тој така сакал. Сепак, по повредата на првиот голман, Штербик ја прифати поканата од селекторот и се приклучи на селекцијата за полуфиналната и финалната …

Повеќе »

Џорџ Сорос ги нарече Google и Facebook закана за демократијата

Милијардерот Џорџ Сорос ги критикува ИТ гигантите Google и Facebook, нарекувајќи ги закана за демократијата. Според него, користејќи монополска контрола врз активноста на луѓето на Интернет, тие манипулираат со јавното мислење и го попречуваат развојот на иновациите, објави BBC. На свечената вечера за време на Светскиот економски форум (СЕФ) во …

Повеќе »

Штом јас освоив грен-слем титула, мојот Ливерпул повторно ќе се радува во Премиер лигата

Данската тенисерка Каролин Вознијацки успеа од „трета среќа“ да ја освои првата грен-слем титула, славејќи во финалето на Австралија Опен против Симона Халеп. На прес-конференцијата по крајот од средбата, тенисерката од Данска се пошегува и на сопствена сметка, давајќи им надеж на навивачите на Ливерпул, тим на кој таа е …

Повеќе »

Законот за јазиците во понеделник повторно на седница, поднесени повеќе од 32.000 амандмани

Во понеделник Собранието на Република Македонија ќе ја започне 32-та седница на која на дневен ред ќе се најде Законот за употреба на јазиците. Овој закон еднаш беше изгласан од страна на Собранието на Република Македонија, но истиот беше вратен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој одби да го …

Повеќе »

Alibaba ќе создаде 30% од работните места во дигиталната економија на Кина

До 2035 година, интернет корпорацијата Alibaba ќе создаде 122 од 415 милиони работни места во кинеската дигитална економија, јави консултантската компанија BCG. Кинескиот гигант веќе отвара свои фабрики и гради населби, обезбедувајќи работни места за милиони кинески луѓе. За 18 години, Alibaba ќе создаде 29,4% од работните места во дигиталната …

Повеќе »

Производствениот центар Гуангдонг во Кина ќе додаде уште 20.000 индустриски роботи

Провинцијата Гуангдонг, економскиот центар во јужна Кина, планира да стави уште 20.000 индустриски роботи во употреба оваа година, со цел да го зголеми производството и продуктивноста. Гувернерот на Гуангдонг Ма Хингруи го објави планот во четвртокот, кога достави извештај за работата на владата на локалната парламентарна седница. „Провинцијата ќе ги …

Повеќе »

Макрон предложи ревизија на европската стратегија

Европа оваа година треба да ја преиспита својата развојна стратегија во следните десет години, рече францускиот претседател Емануел Макрон во средата на економскиот форум во Давос. „Франција се врати, Франција се враќа во срцето на Европа, но ние никогаш нема да успееме во Франција без успехот на Европа“, рече Макрон. …

Повеќе »

Трамп раскажа благодарение на што САД се „голема држава“

„Компаниите од целиот свет ги насочуваат своите големи инвестиции во САД. Никогаш порано не било нешто слично. Компаниите Disney, J.P. Morgan Chase и многу други. Масовните даночни намалувања и намалувањата на регулаторните стандарди ќе не направи голема сила повторно. Перед нас е долг пат! Работа, работа, работа!“, напиша Трамп на …

Повеќе »

Во САД на автопат се најдоа огромни количини на долари

Во американската држава Илиноис, автомобил кој носеше пари за автоматите на среќа предизвика сообраќајна несреќа. На патот се најдоа банкноти од пет, десет и дваесет долари, што предизвика прекин на автопатот, објави UPI. Според полицијата, во несреќата е виновен возачот на автомобилот со пари: тој ја надминал брзината, не успеал …

Повеќе »
error: Content is protected !!