среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

МВР докажа дека безбедноста на граѓаните е на прво место: Приведен командитор кој пукаше со пушка од тераса

Приведен командирот на ПО Ропотово поради сомнение за предизвикување општа опасност Денеска (27.08.2023) од страна на полициски службеници од ОВР Прилеп е лишен од слобода и задржан во ПС ОН Прилеп Е.Р. (30) од с.Дебреште, командир на ПО Ропотово, поради сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“ односно поради …

Повеќе »

Трагедија ја потресе државата: Млад струмичанец е најден мртов во својот дом

На 26.08.2023 околу 13,30 часот во СВР Струмица било пријавено дека во с. Мокриево, Струмичко во семејниот дом бил пронајден починат М.С.(27). Смртта била констатирана од лекар од итна медицинска помош. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција. Увид на местото на настанот извршила екипа …

Повеќе »

(ФОТО) Пеце Мирчески заедно со премиерот Димитар Ковачевски во посета на иселениците од Словенија

Директор на Службата за општи и заеднички работи во Владата на Македонија, Пеце Мирчески преку своите социјални мрежи информираше за заедничките активности со премиерот Димитар Ковачевски. Во моментот тие се наоѓаат во Словенија, поточно во градот Копер каде имаат средби со наши иселеници. -Денес заедно со Претседателот на Владата на …

Повеќе »

Страшна вест само што пристигна од Русија: Излегоа ДНК резултатите за смртта на Пригожин – Путин со порака до сите Вагнеровци

Шефот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин е меѓу жртвите во авионската несреќа во Русија, потврди денеска генетското вештачење спроведено од руските истражни органи. На крајот од „генетското вештачење“ било утврдено дека идентитетот на десетте жртви чии тела биле пронајдени по урнувањето на авионот „одговараат на списокот“ на патниците и …

Повеќе »

Пожарот од кој стравува цела Македонија – не може да се изгаси, утре веројатно ќе се реагира и со авиони и хеликоптери

Пожарот над Ајватовци е активен и под делумна контрола. На најмалку два крака се уште има силен оган, со кој се зафатени дрвја и зимзелена шума. Пожарникарите ќе се обидат во наредниот период да го сопрат, изјави вечерва директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Доколку пожарот …

Повеќе »

(ФОТО) Страшна трагедија во Украина – лошата вест брзо се прошири и го растажи цел свет

Смртта на тројцата пилоти е тешка загуба за Украина, која се подготвува со огромни напори да ги обучи што е можно побрзо екипажите на своите воздухопловни сили да управуваат со борбени авиони Ф-16 кои ги обезбеди Западот. Тројца украински воени пилоти загинаа во судар на два авиони за обука Л-39 …

Повеќе »

Цел свет зборува за неговата изјава: Зеленски откри дали е за размена на територии – со цел крај на војната со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не знае ништо за какви било тајни договори за принудување на Украина да тргува со територија за мир и инсистира дека Русите мора да бидат повикани на одговорност. „Не знам за какви договори некаде се разговара, за каква размена на нашите територии. Имаме еден …

Повеќе »

Тениска класика, магични потези: „Стариот“ Ѓоковиќ со лекција за младиот Алкараз

Штета што еден мораше да биде поразен. Речиси четири часови тенис, полн со моменти за уживање. Србинот славеше со 2:1 против Шпанецот. Новак Ѓоковиќ забележа победа во финалето на Синсинати против Карлос Алакараз, иако Србинот беше на работ на пораз, откако имаше негатива од 5:7 и 2:4. Но, тогаш започна …

Повеќе »

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски само што најави оставка

Драматична изјава на првиот човек на државата, но и на СДСМ. Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во интервју за ТВ Сител најави оставка од функцијата. „Кога ќе ги изгласаме уставните измени јас ќе поднесам оставка и ќе одиме на избори“, најави премиерот Димитар Ковачевски. Сите опции се во игра. Тој додава …

Повеќе »

Тажната вест брзо се прошири – почина познат актер од Македонија: Слава му

Почина актерот Владимир Ендровски-Љац, објави Македонскиот народен театар (МНТ). Имаше 60 години. „Замина нашиот колега Владимир, нашиот пријател Љац, ненадминливиот актер и препознатлив лик на театарската сцена и телевизискиот/филмски екран – единствениот Владимир Ендровски. На сцената на НУ РСМ МНТ и воопшто во театарот, телевизијата и филмот кај нас остана …

Повеќе »