СЛАЈДЕР

Трамп раскажа благодарение на што САД се „голема држава“

„Компаниите од целиот свет ги насочуваат своите големи инвестиции во САД. Никогаш порано не било нешто слично. Компаниите Disney, J.P. Morgan Chase и многу други. Масовните даночни намалувања и намалувањата на регулаторните стандарди ќе не направи голема сила повторно. Перед нас е долг пат! Работа, работа, работа!“, напиша Трамп на …

Повеќе »

Во САД на автопат се најдоа огромни количини на долари

Во американската држава Илиноис, автомобил кој носеше пари за автоматите на среќа предизвика сообраќајна несреќа. На патот се најдоа банкноти од пет, десет и дваесет долари, што предизвика прекин на автопатот, објави UPI. Според полицијата, во несреќата е виновен возачот на автомобилот со пари: тој ја надминал брзината, не успеал …

Повеќе »

За прв пат Кина ги надмина САД во бројот на научни публикации

Според извештајот на Американскиот национален совет за наука, САД сé уште се лидери во многу научни и технолошки гранки, но не и во бројот на објавени научни статии – во оваа номинација првото место го презеде Кина. Извештајот за наука и инженеринг е објавен од Националниот совет за наука и …

Повеќе »

Познати можните противници на Македонија за баражот за СП

Македонската ракометна репрезентација ќе биде носител во пресрет на ждрепката од баражот за пласман на Светското првенство 2019 кое ќе се одигра во Данска и Германија. Учество веќе обезбедија домаќините, како и актуелниот светски шампион Франција, а квалификации нема да игра Шведска или Шпанија, во зависност од завршницата на ЕП …

Повеќе »

Трагедија во Тетово: Во пожар загинаа мајка и четири деца

Голема трагедија се случи во Тетово, каде утрово во пожар во куќа загинаа четири малолетни деца и нивната 39-годишна мајка, потврдија официјално од МВР. Пожарот избувнал во 4 часот наутро на улицата „Гоце Делчев“, најпрво горел покривот, а веднаш потоа и горниот кат од куќата, каде спиеле мајката и четирите …

Повеќе »

Папата ги споредил авторите на лажни вести со змијата-искушувач

Според папата, дури и мало нарушување на информациите може да има опасни последици. Папата рече дека лажните вести предизвикаат гнев, и рече дека новинарите треба да прават обиди да ја откриваат вистината, бидејќи тоа е најдобар противотров на лажните информации. „Драмата и пренесувањето на дезинформации е да се дискредитира другиот, …

Повеќе »

Во Јапонија започна со тестирање на колони беспилотни камиони

За време на првите тестови во кабината на секој камион ќе се наоѓа возач кој по потреба ќе реагира во непредвидена ситуација. Но, до 2020 година, производителите на камиони ветуваат дека ќе ја доведат технологијата до совршенство и ќе постигне целосно автономни колони камиони на патиштата во земјата, пишува Nikkei …

Повеќе »

Во Сингапур тестиран електричен автобус кој што се полни за 20 секунди

Универзитетот во Сингапур продолжува со транспортните експерименти на својот кампус. Пред неколку години на кампусот на универзитетот беше лансиран автобус без екипаж. Сега на кампусот има нов автобус: возачот се врати на своето место, а заедно со него се појави и електричен мотор и батерии кои може да се полнат …

Повеќе »

Распишан тендер за надградба и одржување на системот „Мој Термин“

Тендер за надградба и одржување на Националниот систем за електронски евиденции во здравството „МојТермин“ распиша вчера Министерството за здравство. Вредноста на јавната набавка изнесува пет милиони денари (со влучен ДДВ), односно околу 70.000 евра. Отворањето на понудите е предвидено за 14 февруари, информираа за МИА од Управата за електронско здравство …

Повеќе »

Ракометарите прокоцкаа добиен натпревар против Чешка

Македонската ракометана репрезентација пропушти да забележи победа во натпревар, каде имавме водство речиси 55 минути, па на крајот бевме совладани од упорната Чешка со 25:24. Натпреварот со Чешка го одигравме без капитенот Лазаров кој само ги изведуваше пеналите. Почетокот беше во знакот на Македонија која поведе со 4:1, а по …

Повеќе »
error: Content is protected !!