СЛАЈДЕР

Судењето за „Монструм“ повторно одложено, следно рочиште на 14 март

Денес во просториите на Кривичен суд стартуваше повтореното судење за случајот „Монструм“, каде новоназначениот обвинител Наум Пановски прочита само едно од двете обвиненија. На сето ова реагираше адвокатот Насер Рауфи, кој забележа дека на судот му фали вториот обвинителен акт за обвинетиот Самир Љута, кој беше уапсен дури 18 месеци …

Повеќе »

Твитер оствари профит за првпат во историјата Акциите на микроблогот скокнаа за 15%

Твитер за прв пат во својата 12-годишна историја оствари профит – во четвртооа тримесечје од 2017 година оствари профит од 91 милион долари, за разлика од година порано кога имаше загуба од 167 милиони долари. Акциите на компанијата по оваа вест скокнаа за 15 %, објави агенцијата Ројтерс. Компанијата сега …

Повеќе »

Кина ја изрази својата намера да игра поактивна улога во развојот на Сирија

Кина ќе игра поактивна улога во повоениот развој и реконструкција на Сирија, зголемувајќи ја помошта за легитимната влада во Дамаск, рече кинескиот амбасадор во Сирија Ци Цјанцзин. „Верувам дека дојде време да се фокусираат сите напори за развој и обнова на Сирија Според мое мислење, Кина ќе играат повеќе значајна …

Повеќе »

Во Пјонгчанг 177 случаи на инфекција со норовирус

Организацискиот комитет на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг објави 177 потврдени случаи на инфекција со норовирус. Како што објавија медиумите од Јужна Кореја, 68 заразени веќе се опоравуваат и повеќе не се во карантин. Комитетот нагласи дека меѓу болните нема олимписки спортисти и членови на странски делегации. Претходно, руската лизгачка Ангелина …

Повеќе »

Жените прават една голема грешка после секс

После секс, жените често прават грешка, која според дел од аналитичарите може да биде многу опасна, па истите препорачуваат во иднина женскиот пол после сексуален однос да внимава на неколку работи. По сексот, за жените најубаво е целосно да го испразнат мочниот меур, но покрај тоа, потребно е да се …

Повеќе »

ФОТО: „Комити“ го посетија Венцислав Симоновски

Навивачката група „Комити“ односно нивната подгрупа „Екипа ПИВО“ денес го посети легендарниот играч на Вардар, Венцислав Симоновски, кој до скоро беше оставен на милост и немилост и четири години живеел без струја. Навивачите му донирале облека, медицинска и прехранбена помош на Симоновски, во соработка со хуманитарната организација „Св. Спас“ на …

Повеќе »

ТМРО бара на протест да излезат оние кои го приватизираа државниот имот и тендерашите

Десничарската партија ТМРО, денес испрати допис до медиумите, каде бара на протестите за зачувување на името и унитарноста на Македонија да излезат и оние кои пред 25 години го приватизираа државниот имот без денар да платат за тоа. Покрај нив, од ТМРО бараат да излезат и нивните деца и внуци, …

Повеќе »

Се урна авион во Русија, нема преживеани патници

Авион на руската авиокомпанија „Саратов ерлајнс“ се урна денес во Подмосковље, а сите 65 патници и 6 членови на екипажот загинаа на лице место. Причината за несреќата се претпоставува дека е лошите временски услови, грешка на пилотот или технички проблем. Од авионот се пронајдени повеќе делови. Претседателот на Русија, Владимир …

Повеќе »

Градоначалникот на Виница од лице место: Карпите ќе се минираат, патот во прекин најмалку 4 денови

Градоначалникот на Виница, Ивица Димитров беше на терен кај големите одрони на патниот правец од село Истибања до Македонска Каменица. Димитров најави дека веќе е разговарано со фирмата „Гранит“ при што е договорено да се минираат и други напукнати карпи, поради што патниот правец ќе биде затворен уште најмалку три …

Повеќе »

Кој е најпопуларниот датум за венчавка во 2018 година?

Интернет страницата „Zola“ која што е специјализирана за венчавки реши да спроведе едно интересно истражување за датумите на венчавка. Според ова истражување младенците го одбрале најпопуларниот датум за венчавка во 2018 година. Врз основа на анкетата и одговорите на испитаниците, успеале да го утврдат најпопуларниот ден за свадба. Трендовите постојано …

Повеќе »
error: Content is protected !!