понеделник, 21 септември, 2020

СЛАЈДЕР

Родченко: Сите наредби за допинг програмата на Русија доаѓаа директно од Путин

Поранешниот шеф на Московската антидопинг лабараторија и информатор на Светската антидопинг агенција (WADA) Григориј Родченков изјави дека сите активности, наредби поврзани со допинг програмата на Русија доаѓале лично од претседателот на Русија, Владимир Путин. Тоа беше објавено во трајлерот на новиот филм на германскиот новинар „Hajo Seppelt“. „Сите наредби доаѓаа …

Повеќе »

Да му помогнеме на Иле во битката со тешката болест – ДОНИРАЈТЕ

Малиот Иле од Демир Капија има само 8 години, а треба да води тешка борба со болест која за жал се вгездила токму кај него. Во таа битка сме му потребни ние, хуманите граѓани. На Иле му е дијагностицирана малигна неоплазма на рбетен мозок, поради што е неопходна итна операција …

Повеќе »

Ако на бродот се наоѓаат 26 овци и 10 кози, колку години има капетанот на бродот?

zadaci2

Во училиште во Кина им била поставена задача на петооделенци, која не можат да ја одговорат ниту постарите, а истата беше објавена на социјалните мрежи. „Ако на бродот се наоѓаат 26 овци и 10 кози, колку години има капетанот на бродот?“ Набрзо потоа многумина се пријавиле за збор, но прашање …

Повеќе »

ВИДЕО: Драма на теренот, навивачи на Олимпијакос ги нападнаа играчите на АЕК

Тимот на Олимпијакос по долг период, би можел да ја загуби титулата во домашното првенство, ситуација која не им се допаѓа на навивачите, па своето незадоволство го изразуваат преку инциденти. На синоќешното дерби Олимпијакос дојде до предност во 81-та минута против АЕК, но гостите со голови во 87-ма и 94-та …

Повеќе »

Шилегов: Скопје е отворен град за сите, стопирана изградба на 95 фасади

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денес одржа прес-конференција по повод 100 денови од неговиот мандат како татко на градот. „Овие 100 дена работевме посветено, одговорно и чесно, следејќи ги потребите и интересите на граѓаните на Скопје. Го отворивме Градот за сите. Веднаш по преземањето на градската власт воведовме двосменско …

Повеќе »

АМСМ: Намалена видливост поради магла кај Делчево и Смојмирово

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има во Делчево и Смојмирово. Поради тоа, од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на …

Повеќе »

Значајно глобално затоплување ќе се случи во следните 5 години

Британската метеоролошка служба пресмета дека во следните 5 години просечната годишна температура на Земјата ќе се зголеми за 1,5°C во споредба со пред-индустриската ера (1850-1900). Извештајот, исто така, вели дека постои мала шанса од 10% дека најмалку секоја година од 2018 до 2022 година просечната температура ќе се зголеми над …

Повеќе »

Германските пратеници ги нарекоа грешка санкциите против Русија во однос на Крим

Пратениците од партијата „Алтернатива за Германија“, кои денеска пристигнаа во Крим, имаат намера да дадат сигнал дека е време да се укинат санкциите против Русија. Тие информираа за ова на аеродромот во Симферопол веднаш по пристигнувањето на полуостровот. „Ние сакаме да се запознаеме со ситуацијата во Крим на самото место. …

Повеќе »

Путин добил список на бизнисмени кои сакаат да се вратат во Русија од Британија

Рускиот претседател Владимир Путин доби список на претприемачи кои сега живеат во Велика Британија и кои се кријат од руската правда. За тоа Итар Тасс беше информиран од страна на овластениот претставник на претседателот на Руската Федерација за заштита на правата на претприемачите, лидерот на Партијата за раст, Борис Титов. …

Повеќе »

Турција ги предупреди САД од заканата за напад над Американските војници преправен како Курди во Сирија

Американски војници во форма на единиците на курдските Народна заштита (YPG) може да станат цел на Турските вооружени сили во Сирија, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг. Според весникот Сабах, Боздаг рече дека ако сириски Курди не го напуштат Манжиб, Турција ќе започне со воена операција во оваа област, како и …

Повеќе »
error: Content is protected !!