СЛАЈДЕР

Ким Џонг Ун го покани шефот на Јужна Кореја во Пјонгјанг

Лидерот на КНДР, Ким Џонг Ун, го покани лидерот на Јужна Кореја, Мун Је Ин, во Пјонгјанг, објави АФП повикувајќи се на соопштението на владата на Јужна Кореја. Според Ryonhap, соодветната покана му била дадена на лидерот на Јужна Кореја од сестрата на лидерот на КНДР, Ким Јо Јонг. Нагласено …

Повеќе »

Трамп ја нарече Америка „зрак на светлина за другите народи“

Американскиот лидер Доналд Трамп изјави дека Америка е зрак светлина за другите народи. Тој, исто така, повика на изградба на повеќе праведен свет. „Да се стремиме да создадеме свет во кој ќе има повеќе мир и правда“, рече претседателот, обраќајќи се на Националниот молитвен појадок, пишува USA Today. Тој додаде …

Повеќе »

Владата го смени името на скопскиот аеродром?

Владата на денешницата седница донесе одлука да го преименува скопскиот аеродром „Александар Велики“, пренесува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК од владини извори. Покрај тоа, ќе се исполнат и најавите да се менува и името на автопатот „Александар Велики“ во „Пријателство“. Овие две промени беа најавени од премиерот Зоран Заев по средбата со грчкиот …

Повеќе »

ВИДЕО (+18): Фудбалерот на Тотенхем во шок, објавена порно снимка без цензура

Фудбалерот на Тотенхем, Деле Али се наоѓа на удар на медиумите во Англија, откако беше објавена порно видео снимка, на која се наоѓа и самиот фудбалер. Деле Али на видеото се наоѓа со неговата девојка Руби Мае, со која е во долгогодишна врска, но и покрај тоа, многумина се згрозени …

Повеќе »

ФОТО: Рајски глетки – Снегот повторно ја покри Сахара

Веќе втор пат оваа година, сосема неочекувано паѓа снег во алжирскиот град Аин Сефра, до кој веднаш се наоѓа најголемата пустина во светот Сахара. По неверојатни 37 години, во Алжир за прв пат падна снег во 2016. година, а од тој момент до сега, уште три пат, што ги остава …

Повеќе »

ВИДЕО: Пандев уште еден кобен за Лацио

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев беше стрелец за тимот на Џенова, во победата над неговиот поранешен тим Лацио со 2:1 во рамките од 23. коло во Серија А. Гранде Пандев го замолкна „Олимпико“ во 55. минута за водство на неговиот тим од 0:1. Лацио успеа да изедначи, но …

Повеќе »

Во каков сад треба да готвиме сос од домати?

Поради реакција на храната и садот во него може да се најдат опасни состојки као алуминиум и јон метал. Најопасни садови се оние од алуминиум, бакар и тефлон, кои стануваат најопасни на температура од 260 до 350 степени Целзиусови, потоа пластиката бидејќи може да испусти пареа и метали опасни по …

Повеќе »

Вчера најбогатите луѓе во светот изгубиле 114 милијарди долари

Вчерашниот пад на американските берзи направи 500 најбогати луѓе во светот посиромашни за 114 милијарди долари. Понеделник, 5 февруари, беше најлош ден за американскиот пазар на акции во текот на изминатите седум години. Во текот на денот на тргувањето, индексот Dow Jones изгуби 4,6%, и падна на 24 илјади 346 …

Повеќе »

Еврозоната има потреба од реформи

Реформата на еврозоната потребно е да се договори до средината на 2018 година – на почетокот на новиот изборен циклус до Европа, со што единствената европска валута би била подготвена за можна појава на криза по 2020 година, изјави во неделата еврокомесарот за економија и финансии Пјер Московиси. Во декември, …

Повеќе »

Холандија го повлече својот амбасадор од Турција

Холандија и Турција не успеаја да го надминат дипломатскиот скандал. Како резултат на тоа, холандскиот министер за надворешни работи, го повлече амбасадорот од Анкара, кој нема право на влез на турска територија од март минатата година. Веб-страницата на холандската дипломатска мисија известува за оваа одлука. Во исто време, Амстердам се …

Повеќе »