СЛАЈДЕР

Страшна сообраќајка кај Долнени: Двајца мртви, тројца повредени

Денес околу 10 часот и 55 минути се случи голема трагедија на регионалниот пат Прилеп – Македонски Брод кај селото Ропотево, општина Долнени, каде две лицаа загинаа, додека тројца се повредени. Од СВР Битола информираа дека до несреќата дошло при судир на три возила. Патничкото возило „лада самара“ со битолски …

Повеќе »

Независноста на Косово се одбележа и во Македонија

Денес Косово слави 10 години независна и суверена држава, а овој ден беше одбележан и во Македонија. Амбасадорот на Косово во Македонија, Илбер Хиса истакна благодарност за придонесот што Албанците од Македонија го дадоа за независност на оваа држава. „Имаме околу три милиони патувања и враќања на двата патишта што …

Повеќе »

Автобусот со број „50“ повторно ќе застанува во ГТЦ

Автобусот со број „50“ кој сообраќа од Хиподром до Кличичкиот центар повторно ќе застанува на автобуската станица во Градскиот трговски центар, ова денес го презентираше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. „Денес ја враќаме оваа линија на местото каде традиционално припаѓа. Го враќаме стариот дух на Градскиот трговски центар со …

Повеќе »

Лекиќ: Пред заминување од Скопје, мора да ја освоиме Лигата на Шампионите

Најавите дека тимот на ЖРК Вардар од следната сезона ќе настапува само со домашни ракометарки се потврдува, откако Андреа Лекиќ, заедно со Драгана Цвијиќ и Јованка Радичевиќ потпишаа договор исо ЦСМ Букурешт за следната сезона. Лекиќ кој е една од ракометарките со најголем стаж во ЖРК Вардар, истакна дека пред …

Повеќе »

ВИДЕО: Време е правилата да се менуваат – Кој има предност: Брзата помош или делегација?

На социјалните мрежи се појави видео, на кое се гледа како при минување на делегација, полицаец не и дозволува на Итната медицинска помош да се вклучи во конвојот, но подоцна самоиницијативно шоферот на амбулантното возило продолжува, а веднаш по него и друг автомобил, веројатно блиски луѓе или фамилија на човекот …

Повеќе »

Чуден е овој свет: Село во кое сите жители имаат продадено по еден бубрег

Во светот постојат различни ситуации кои често знаат да не остават без зборови, а еден од тие примери доаѓа од селото Хоксе во Непал, каде сите жители имаат продадено по еден бубрег. Ова село покрај Хоксе, е познато и како „село на бубрезите“, затоа што луѓето кои живеат тамо, поради …

Повеќе »

Општина Делчево со јавен повик ќе дели средства за спортски клубови и здруженија

Прв пат преку јавен повик општина Делчево ќе ги доделува општинските пари на спортски клубови и здруженија и на граѓански организации од градот. Ова е предвидено во новиот Правилник за условите, начинот и постапката за доделување финансиска помош на спортски клубови и здруженија, здруженија на граѓани и фондови што денеска …

Повеќе »

ВИДЕО: „Светот“ го декласираше „САД“, МВП за Богдановиќ

Синоќа беше отворен Ол-стар викендот во Лас Анџелес, со средбата помеѓу тимовите на „САД“ и „Светот“. Во „Светот“ настапија играчи кои не се од САД, додека во останатиот тим имаше само домашни играчи. Четврта година по ред се игра ваков натпревар, а трет пат „Светот“ е подобар од „САД“, во …

Повеќе »

Преговорите за името влегуваат во „непознати води“

Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува „Катимерини“, во однос на реализацијата на отстапките за кои се договорија Заев и …

Повеќе »

Руски научници уапсени за експлоатација на криптовалути во нуклеарен објект

Со зголемувањето на интересот (и вредност) на криптовалутите доведе до некои претходно рационални луѓе да излезат со некои чудни шеми за брзо збогатување. Неколку руски научници кои работат во еден од најсигурните истражувачки капацитет во земјата сметале дека можат да го користат суперкомпјутерот во објектот за да експлоатираат некои криптовалути. …

Повеќе »