среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

ВИДЕО: Благојчо vs Ристо: Како е да се брани името од Македонија, а како од дијаспората?

Погледнете како Благојчо Горгиев од Македонија му одговори на борачот Ристо кој живее во странство како се брани името Македонија. Ова видео беше објавено на Youtube каналот „Macedonian Heritage“ со наслов „Порака за сите Македонци од борачот Ристо“. На видеото на Ристо му одговори Благојчо Горгиев од Македонија на неговиот …

Повеќе »

Пешак усмртен на патот Велес – Градско, возачот избегал

Триесет и три годишниот Д.В. го загуби животот откако вчера околу 18 часот во него удрил автомобил. Од полицијата информираат дека несреќата се случила на регионалниот пат Велес-Градско, а во пешакот удрил непознато лице со непознат автомобил, кое по несреќата избегало. „Д.В. со возило на Итна медицинска помош е пренесен …

Повеќе »

Антикорупциската комисија остана без претседател: Тантуровски поднесе оставка

Претседателот на Антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, поднел оставка од својата фунцкија, од здравствени и семејни причини, објави ТВ21. Тантуровски ја поднел оставката до Собранието и тој е втор член на Антикорупциската комисија кој се одлучи на ваков чекор, по вчерашната оставка на членот и поранешен претседател на Комисијата, Горан Миленков. …

Повеќе »

На иста улица: Две жени каснати од куче во Скопје

Вчера во полицијата во два одделни случаи се пријавени два напада од куче. 30-годишната скопјанка Т.Н.(30) пријавила дека на 4 март околу 13 часот, додека се движела на улица „Партение Зографски“, била нападната и касната од куче, при што се здобила со повреда на десната нога. Вториот слушај го пријавила …

Повеќе »

Прекината помошта од Црвен крст за источна Гута

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека биле принудени да ја прекинат испораката на помош во сириската енклава источна Гута која е под контрола на бунтовниците поради влошување на безбедносната ситуација. Портпаролот на организацијата во земјата, Инги Седки изјави дека поголемиот дел од конвојот кој сочинувал 46 камиони со помош …

Повеќе »

Македонска актерка исчезна во Холивуд, пријателите и полицијата бараат помош од јавноста

Адеа Шабани (25) исчезнала минатиот петок, 23 февруари, под сомнителни околности, според полицискиот оддел во Лос Анџелес, пренесува КТЛА. Студентката по актерство исчезнала истиот ден околу 11 часот наутро, соопшти полицијата. Пријателите велат дека ја оставила вратата отклучена, како да очекувала брзо да се врати. Загрижените пријатели ја пребарувале областа …

Повеќе »

Нови моменти за трагедијата во Италија: Властите се сомнeваат дека Астори е убиен

Отворена е кривична постапка поради сомнение дека станува збор за убиство на 31-годишниот фудбалер на Фиорентина, Давид Астори, кој ненадејно почина. Оваа вест која го шокираше Апенинскиот полуостров, ја потврди и главниот обвинител Антонио де Николо. „Отворивме кривична постапка поради можноста за убиство. Тоа е неопходен чин. За сега е …

Повеќе »

Градови во кои повеќе има умрени отколку живородени

Во дури 32 општини во Македонија во последното тримесечје од 2017 година имало повеќе умрени лица отколку живородени деца, а најновите податоци на Државниот завод за статистика откриваат дека во речиси сите поголеми македонски градови со ретки исклучоци има негативен природен прираст на населението. Битола, Штип, Кочани, Охрид, Струмица, Гостивар, …

Повеќе »

Доналд Трамп: Доколку немате челик, немате држава!

Трамп воведе давачки за увоз на челик и со тоа започна трговска војна со ЕУ и Кина. Изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп за воведување на давачки за увоз на челик и алуминиум беше донесена врз база на емоции, изјавија извори за телевизискиот канал „NBC“ во Белата куќа. Според нив, …

Повеќе »

Одложено судењето за „Тортура“, Бошкоски истакна дека нема потреба да го гледа Мијалков

Денес требаше да се одржи рочиште за случајот „Тортура“, но истото е одложено за 23-ти март, бидејќи не биле исполнети условите за почеток на судењето, истакна судијката Александра Ристеска. Главниот проблем бил Апелацискиот суд, кој се уште нема одлучено по жалбата од СЈО за обвинението против Мијалков кој првично беше …

Повеќе »