среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Чавашоглу најави турско-ирачката операција против Курдите

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска најави дека Турција и ирачката Влада ќе изведат заедничка операција против курдските екстремисти во северниот дел на Ирак. „Трансграничната соработка би можела да почне откако во Ирак ќе бидат одржани парламентарните избори, што се планирани за мај“, посочи Чавашоглу. Тој исто така наведе …

Повеќе »

Во Скопје марш за правата на жените

Во Скопје, жените од различни професии маршираа против насилтвото и стереотипите во општеството. Од Организацијата за родова еднаквост побараа да се подигне јавната свест за нееднаквата положба. Во Конфедерацијата на слободни синдикати велат- огромен е бројот на мобинг врз жените на работното место. Стоп за насилтвото и омразата врз жените, …

Повеќе »

Повторно под сомнителни околности: Одложено судењето за случајот „Топлик“

удењето за случајот „Топлик“ повторно се одложи, денеска поради неприсуство на еден од обвинетите. Во случајот познат и како „Сончев град“ е обвинет поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет лица за продажбата на градежна парцела во скопско Сопиште. Обвинетите се товарат дека незаконски ѝ овозможиле на …

Повеќе »

Зошто денеска го празнуваме Денот на жената?

Денеска го прославуваме Денот на жената, денот во кој треба да уживаат сите жени и да се од мораат од работните задачи кои ги имале во изминатиов период. Денешните успешни жени можат да бидат горди на своите колешки, бидејќи токму оние вработените во производство на облека и текстил, на 8 …

Повеќе »

ФОТО: Топлес момент на Емили Ратајковски за милион лајкови

Американската манекенка објави топлес фотографија на социјаните мрежи, со која за само еден ден успеа да освои над милион „срциња“ односно „лајкови“. На фотографијата Ратајковски си ги покрива градите со раце, а на себе воопшто нема облека. Во преден план се покажаа и дијамантските прстени кои ги носи Американката. ??? …

Повеќе »

Парламентот ќе паузира една недела: ДУИ и СДСМ треба да се договорат за Законот за јазици

Пратениците на ДУИ им се налутиле на колегите од СДСМ поради тоа што не ги поддржале во одлуката да се донесе Законот за употреба на јазиците без разгледување на поднесените амандмани на ВМРО-ДПМНЕ. На маратонската вчерашна координација на владејачката коалиција и разговорите на лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран …

Повеќе »

Братот на Асани, Бејтула Асани му се заканува на Насер Селмани

Со порака на фејсбук која била со заканувачка содржина, Бејтула Асани му се заканувал на претседателот на ЗНМ. Братот на Бекир Асани, Бејтула Асани му се заканувал на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани – потврдуваат од ЗНМ, за ТВ 24. Од ЗНМ велат дека случајот е пријавен во полиција. Заканите …

Повеќе »

Георгиевски ја демантираше веста и најави тужба

Веб-порталот „Либертас“ пренесе информација во која шпекулираше за наводен развод помеѓу Лубчо Георгиевски и неговата сопруга Снешка, но набрзо потоа следувала реакција и од поранешниот екс-премиер. Тој ја контактирал редакцијата на „Либертас“ и ги информирал дека веста е неточна и најавил тужба против медиумот. Во реакцијата немало дополнително објаснување за …

Повеќе »

Македонија попушти и избегна трговска војна со Србија

Македонија уште денеска ќе почне да прави измени на Правилникот за увоз на брашно, а Србија нема да воведува контрамерки за усложнување на увозот на македонските производи, пренесува 24 ТВ. Ова го договорија министрите на Македонија и Србија за земјодлество и за трговија Љупчо Николовски и Расим Љајиќ на состанок …

Повеќе »

Поранешниот премиер во љубовна афера: Ључбо и Снешка се разделиле, тој има и друга фамилија?!

Екс-премиерот Љубчо Георгиевски и неговата долгогодишна поубава половина уште од студентските денови, Снежана, според извори од партијата и пријатели на брачниот пар, минатото лето наводно ставиле точка на бракот кој траеше повеќе од две децении, објави Либертас. Од бракот тие го имаат синот Лав кој е брилијантен студент на њујоршкиот …

Повеќе »