среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Да ве замолам за јогуртче едно, ако може, за со ѓевреков, да не го јадам на суво, работев кај еден денес, не ми плати, ќе ви донесам пари утре…

Работничката класа некогаш и денеска. Можеби се во прашање само неколку години, но разликите се огромни. Во минатото со работничката плата можело да се живее убаво, но денеска со неа си на работ на егзистенцијата. Една млада личност на својот Фејсбук профил ја сподели својата случка од пекара, која многу …

Повеќе »

Османи ги осуди заканите кон Селмани и порача дека никој нема да го штити Асани

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ги осуди навредите кои функционер на ДУИ во интервју ги упати кон претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани. „Наша волја е да создадеме законска рамка за да можат новинарите да ја завршат слободно својата работа, и политичка волја да осудиме …

Повеќе »

Mлекотo за доенчиња „Селија“ повлечено од македонскиот пазар

Агенцијата за храна и ветеринарство повлече дополнителни количини од млекото за доенчиња „Селија“ увезена од Франција од македонскиот пазар. „Преку системот на ЕУ во неколку наврати добиена е информација за небезбедна храна, како надополнувања на нотификацијата за небезбедна инфант формула, млечна храна за доенчиња, увезена од Франција“, соопшти АХВ. Од …

Повеќе »

Неколку трикови како да го освоите машкото срце

Верувате дека освојувањето на машкото срце воопшто не е лесно! Па, ние би рекле дека не е многу тешко да се освои срцето на еден маж. Се што треба да направите е истреност и грижа. Кога е во прашање романтиката, морате да ја покажете вашата љубов кон него и што …

Повеќе »

Сите копилиња во понеделник на пладне пред Влада

Претседателката на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис повика на протести во понеделник точно на пладне пред Влада. Причината е заканата која ја доби Насер Селмани од Бекир Асани. Почитувани колеги и загрижени граѓани, Утре (понеделник 12.март) во 11 часот се собираме пред ЗНМ, од каде по …

Повеќе »

Најемотивната слика од теренот на „Артемио Франки“ ја трогна Италија

Фиорентина успеа да победи со 1:0 во дуелот со Беневенто кој во секој знак остана резултатски во втор план, бидејќи емоциите и болките кои владееја на трибините и долу на теренот беа поголеми и поизразени од било каква глад за три бода на овој натпревар. Последниот поздрав од „Артемио Франки“ …

Повеќе »

Осомничениот советник во МВР оддал службена тајна, Спасовски соопшти дека кон никого нема толеранција

Осомничениот советникот на министерот Оливер Спасовски прибавил строго доверлива службена тајна и ја споделил со лице против кое се води истрага, соопштија денеска од Министерството за внатрешни работи. Oсомничениот во февруари се сретнал со познаничка во болница за да и каде дека полицијата ги следи сите нејзини телефонски броеви. Ја …

Повеќе »

Алијанса на Албанците го реизбра Села, тој бара двојазичност и бинационална коалиција

Со националистичка реторика и иконографија, без државни симболи, реизбран Зијадин Села за лидер како единствен кандидат. Во Скопје пак незадоволни членови и дел од ограноците порачаа – во Тетово има театар. Села одговори дека партијата е единствена, побара двојазичност и бинационалност, додека пак Таравари на Заев му порача дека станал …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Да помогнеме на младиот Стефан од Демир Хисар

На малиот Стефан Тасевски роден 19-ти мај 2003. година, му е потребна итна финансиска помош за лекување во странство. Поради прогресивно влошување на општата состојба на Стефан, третманот мора да започне итно бидејќи од тоа заивиси успехот на лекувањето. Броеви за донација: Т-Мобиле: 070/143-102 ВипОне: 143-550 Жиро сметка: 500600016582826 Да …

Повеќе »

Осми март со трагичен крај во Прилеп: Двајца сопружници пронајдени мртви

Брачна двојка од Прилеп денеска е пронајдена мртва и според сомнежите на прилепското Јавно обвинителство станува збор за убиство и самоубиство. Станува збор за брачната двојка, 81-годишниот Мице и 76-годишната Илка Нешкоски. Според јавниот обвинител Маријана Илиеска, случајот е пријавен од минувач кој го забележал телото на Мице Нешкоски под …

Повеќе »