четврток, 28 септември, 2023

СЛАЈДЕР

Шилегов: Скопје е отворен град за сите, стопирана изградба на 95 фасади

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денес одржа прес-конференција по повод 100 денови од неговиот мандат како татко на градот. „Овие 100 дена работевме посветено, одговорно и чесно, следејќи ги потребите и интересите на граѓаните на Скопје. Го отворивме Градот за сите. Веднаш по преземањето на градската власт воведовме двосменско …

Повеќе »

АМСМ: Намалена видливост поради магла кај Делчево и Смојмирово

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има во Делчево и Смојмирово. Поради тоа, од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на …

Повеќе »

Значајно глобално затоплување ќе се случи во следните 5 години

Британската метеоролошка служба пресмета дека во следните 5 години просечната годишна температура на Земјата ќе се зголеми за 1,5°C во споредба со пред-индустриската ера (1850-1900). Извештајот, исто така, вели дека постои мала шанса од 10% дека најмалку секоја година од 2018 до 2022 година просечната температура ќе се зголеми над …

Повеќе »

Германските пратеници ги нарекоа грешка санкциите против Русија во однос на Крим

Пратениците од партијата „Алтернатива за Германија“, кои денеска пристигнаа во Крим, имаат намера да дадат сигнал дека е време да се укинат санкциите против Русија. Тие информираа за ова на аеродромот во Симферопол веднаш по пристигнувањето на полуостровот. „Ние сакаме да се запознаеме со ситуацијата во Крим на самото место. …

Повеќе »

Путин добил список на бизнисмени кои сакаат да се вратат во Русија од Британија

Рускиот претседател Владимир Путин доби список на претприемачи кои сега живеат во Велика Британија и кои се кријат од руската правда. За тоа Итар Тасс беше информиран од страна на овластениот претставник на претседателот на Руската Федерација за заштита на правата на претприемачите, лидерот на Партијата за раст, Борис Титов. …

Повеќе »

Турција ги предупреди САД од заканата за напад над Американските војници преправен како Курди во Сирија

Американски војници во форма на единиците на курдските Народна заштита (YPG) може да станат цел на Турските вооружени сили во Сирија, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг. Според весникот Сабах, Боздаг рече дека ако сириски Курди не го напуштат Манжиб, Турција ќе започне со воена операција во оваа област, како и …

Повеќе »

Зидан го добива Мауро Икарди за одбрана на титулата во ЛШ

Актуелниот европски првак Реал Мадрид оваа сезона веројатно има шанса за трофеј уште во Лигата на Шампионите, ако се знае дека заостанува многу во Примера, додека „кралевите“ беа елиминирани од Купот на Кралот. Според последните информации, на „Сантијаго Бернабеу“ ќе пристигне Мауро Икарди од Интер за 106 милиони евра, а …

Повеќе »

ВИДЕО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ Австралија со реакција до СДСМ и Зоран Заев

Унија на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ од Австралија упати реакција до власта во нашата држава, односно до партијата СДСМ и нејзиниот претседател Зоран Заев. Овој собир започнува со влегување на македонската фаланга, а веднаш потоа и слушање на химната на Република Македонија. На собирот се обрати претседателот на УМС на …

Повеќе »

Фамилија осум години се грижела за дете без родители, државата сега не им дозволува да го видат

Не стигна роденденската торта и подароците подготвени од 66-годишниот Љубен од Делчево за девојчето за кое со покојната сопруга како згрижувачко семејство се грижеле скоро 8 години. Вратата на малиот групен дом, каде е сместено девојчето по смртта на носителот на згрижувачкото право, сопругата на Љубен, остана затворена за овој …

Повеќе »

ВИДЕО: Среде емисија загуби облог, поради што се соблече гола

Поранешната порно ѕвезда, Елена Беркова во ток-шоу емисија, при разговор со водителот за различни секс пози, загуби облог, поради што беше приморана да ги покаже градите. Во разговор за омилени секс пози, двајцата дојдоа до разговор и за историја, при што водителот, популарниот „чичко Вита“ погоди која година е основана …

Повеќе »