среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Џафери нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Според него, основна надлежност на Собранието е да води законодавна процедура согласно Уставот и деловникот. „Правото на секој граѓанин пред …

Повеќе »

Во тензична атмосфера: Изгласан Законот за јазици во Собранието

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазиците во трето читање. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот. Додека пратениците од мнозинството гласаа, опозицијата негодуваше, се собраа пратеници пред говорницата, викаа, фрлаа хартии, …

Повеќе »

ВИДЕО: Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза во Собрание

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците. Груевски се обиде да му ја земе и картичката за гласање, по што Џафери даде пауза од 15 минути. Потоа дојде до …

Повеќе »

Шок во Манчестер: Севиља го елиминираше Јунајтед од Лигата на Шампионите

Тимот на Манчестер Јунајтед го заврши овогодинешниот настап во Лигата на Шампионите, откако беа елиминирани во двомечот од осминафиналето од Севиља, по поразот на „Олд Трафорд“ од 1:2, првиот натпревар во Шпанија заврши без голови 0:0. „Црвените ѓаволи“ беа големи фаворити во пресрет на средбата, но тоа не го потврдија …

Повеќе »

Кривична одговорност за Талат Џафери доколку ги заобиколи амандманите, вели Каракамишева

Универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска преку својот Фејсбук профил истакна дека претседателот на Собранието, Талат Џафери го очекува кривична одговорност, доколку ги заобиколи поднесените амандмани за законот за јазици. Текстот ви го пренесуваме во целост: АКО ТАЛАТ ГИ ЗАОБИКОЛИ ПОДНЕСЕНИТЕ АМАНДМАНИ ОД ВМРО-ДПМНЕ, ЌЕ СЕ ПОКРЕНЕ КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ ПРОТИВ НЕГО Целата …

Повеќе »

ФОТО кое ќе ве насмее до солзи: Како охриѓанец паркира во Скопје и се штити од пајаци?

За некои работи не треба коментар…само фото. Оваа „орудие“ е најдоброто на свет. Слично на она со судијата кој си ја ставаше легитимацијата пред воланот. Со елекот и палката, казна нема!

Повеќе »

ФОТО+ВИДЕО: Уживање за паметење – Јане Велковски во магијата на ЛШ

Малиот херој Јане Велковски, момчето што боледува од спинална мускулна атрофија, е специјален гостин на Манчестер јунајтед во пресрет на вечерашниот натпревар од Лигата на шампионите против Севилја на „Олд трафорд“, пренесува Екипа.мк. Откако синоќа имаше средба со поголемиот дел од ѕвездите на клубот во хотелот „Лоури“, кој е база …

Повеќе »

Заев: Кога ти е најтешко повикуваш пријател, ние ја повикавме Америка

Премиерот на Македонија, Зоран Заев по денешната средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел истакна дека Македонија побарала помош од Америка кога ни било најтешко. „Кога ти е најтешко повикуваш пријател, така ние ја повикавме Америка. Процесот за решавање на спорот со името мора …

Повеќе »

ФИФА размислува за исклучување на грчкото фудбалско првенство

По инцидентот на натпреварот ПАОК-АЕК, на грчкото фудбалско првенство му се заканува исклучување од ФИФА или таканаречен спортски Грекзит. Веста ја соопшти лично грчкиот заменик министер за култура и спорт, Јоргос Василијадис. Според него, ФИФА може да се одлучи на таков чекор со единствена цел, да се смири ситуацијата во …

Повеќе »

Акција за собирање финансиска помош за Горан Ангелов – Ќосето

Синоќа е започната акција за собирање на финансиска помош за Горан Ангелов – Ќосето и неговото семејство, кој потекнува од Велес, а моментално е во притвор за настаните од 27-ми април. На страната за донации „Go fun me“ се појави можност за донација за Ангелов, кој заедно со уште 30-тина …

Повеќе »