среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Франција, Германија, САД и Британија издадоа заедничка изјава за случајот Скрипал

Франција, Германија, САД и Британија го нарече инцидентот со труење на поранешниот офицер на ГРУ Сергеј Скрипал во британскиот Салисбури, со кршење на британскиот суверенитет од страна на Русија. Ова е објавено од страна на „Скај њуз“ во врска со изјавата на лидерите на четирите земји. „Ова е прекршување на …

Повеќе »

Шефот на британскиот Форин офис го обвини Путин за организирање на труењето на Скрипал

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека нападот на поранешниот ГРУ полковник Сергеј Скрипал е извршен по наредба на рускиот претседател Владимир Путин. „Ние не се согласуваме со администрацијата на Путин, со неговото (Владимир Путин) решение – и ние мислиме дека, со голема веројатност, тоа беше …

Повеќе »

ФОТО: Мурињо прави тим од соништата, голема реконструкција во Манчестер

Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо има намера да го промени својот тим на лето и да донесе засилувања, со кои ќе може да му се спротистави на својот градски ривал, Манчестер сити. Иако потроши многу пари, Мурињо не е задоволен со неговата екипа, па има неколку желби кои ќе …

Повеќе »

Груевски: Не сакав да предизвикам инцидент со Џафери, само одмавнав со раката

Експремиерот и пратеник Никола Груевски, изјави дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за употреба на јазиците. „Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на …

Повеќе »

ВИДЕО: Имало инцидент на „Камп Ноу“: Редарите им удриле ќотек на навивачите на Челси

Дерби пресметката меѓу Барселона и Челси во Лигата на шампионите заврши со домашниот тим од 3-0 и пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите, меѓутоа ова не било се што се случувало на „Камп Ноу“, а за тоа информираат од гостинскиот клуб и од нивните навивачи. Имено имало инцидент меѓу …

Повеќе »

Запалено возилото на пратеничка на СДСМ, МВР синоќа ги чувало сите пратеници од владеачката коалиција

Министерството за внатрешни работи потврди дека вчера бил запален автомобилот на пратеничката Славица Шуманска – Митева од СДСМ. Според полицијата настанот се случил синоќа околу 01.30 часот во Виница на улица „Славчо Стојменски“. „Непознати сторители, откако претходно го скршиле стаклото на патничко моторно возило „Сеад Леон“ со винички регистарски ознаки, …

Повеќе »

Пет пратеници од СДСМ и коалицијата не гласале за Законот за јазици

Пратениците од СДСМ и коалицијата Маја Морачанин, Ферид Мухиќ, Ивана Туфегиќ, Лилјана Поповска и Тања Ковачев не гласале за Законот за јазиците покажуваат собраниските листинзи, пренесува ТВ 24. Ковачев е на трудничко боледување, но пртетпладнето можеше да се забележи во собраниската сала. Според листингот, за Законот не гласале ниту лидерот …

Повеќе »

Почина познатиот физичар Стивен Хокинг

Во 77-та година умре познатиот теоретски физичар Стивен Хокинг. Ова беше објавено од каналот на БиБиСи од страна на семејството на Хокинг. Стивен Хокинг почина во својот дом во британскиот Кембриџ во ноќта на 14 март. „Тој беше голем научник и извонреден човек. Ние сме длабоко огорчени од смртта на …

Повеќе »

Ѓорге Иванов да прогласи вонредна состојба во Македонија, бараат од ТМРО

Претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански побара од претседателот на државата, Ѓорге Иванов да прогласни вонредна состојба, поради кршење на Уставот на РМ. „Претседателот Иванов, веднаш да прогласи вонредна состојба, заради кршење на уставот на РМ, со носење закон кој го урива унитарниот карактер на Македонската држава“, напиша тој на Фејсбук. …

Повеќе »