среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Кукаст крст и говор на омраза на споменикот на Тито во Куманово

Кукаст крст и погрдни зборови синоќа осамнаа на спомен обележјето на споменикот на Јосип Броз Тито на плоштадот во Куманово. Вандализмот се случил вчера, на 25-ти мај, денот кога во поранешна Југославија се одбележуваше Денот на младоста. Градоначалникот на општината Максим Димитриевски споедлувајќи фотографија на социјалните мрежи, го осуди чинот …

Повеќе »

Уапсени 26 дилери на дрога и откриени 14 лаборатории за марихуана

Полицијата на Австрија и Србија уапси 26 лица поради трговија со дрога, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија. Тие биле затекнати и приведени во Австрија, а меѓу нив имало 24 Срби, едно лице од Австрија и едно од Црна Гора. Полицијата открила 14 лаборатории за одгледување на марихуана и …

Повеќе »

По девет години пауза: Работнички е кошаркарски шампион на Македонија

Сушниот шампионски период во „Градски парк“ заврши, Работнички по пауза од девет години повторно е првак на Македонија, откако вечерва, по голема борба и пресврт дури во последниот период, трет пат по ред го совлада МЗТ Скопје (87-84) во финалната серија која никој не очекуваше дека ќе заврши со минимален …

Повеќе »

Загина 21-годишна девојка од Свети Николе во сообраќајна несреќа

Двасет и едногодишна девојка од Свети Николе рано утрово загина во сообраќајна несреќа на булеварот „Гоце Делчев“ во Штип. Според информациите од портарпоролот на СВР Штип Гордана Панајотова, несреќата се случила во 5 часот и 15 минути а до неа дошло кога возило марка „ауди“ директно се удрило во електричен …

Повеќе »

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции. Во телефонски разговор за „Фокус“, Бајрам вели дека е презадоволен и …

Повеќе »

ВИДЕО: Најчудните јавувања во утринските емисии

Утринските емисии се хит во Македонија, а екипата на #1на1 направи компилација на најинтересните (а воедно и најчудните) јавувања со кои што новинарите мора да се справат. Најинтересните јавувања во утринските емисии По повод нивното гостување во нашата емисија, екипата на #1на1 направи компилација од јавувања со кои Роберт и …

Повеќе »

ВИДЕО: Нов македонски проектил во Примера – Барди го „тресна“ и Леганес

Ново ремек дело на Енис Барди. По двата проектила против Атлетик Билбао, македонскиот репрезентативец „испали“ уште еден, овојпат на гостувањето против Леганес каде Леванте славеше со 3:0 во последниот меч од 36. коло во шпанска Примера. Барди се најде во стартниот состав на гостите од предгардието на Валенсија и во …

Повеќе »

Црна хемикалија истече во реката Брегалница

Пет индустриски капацитети се потенцијални предизвикувачи на загадувањето на река Брегалница, кога пред два дена низ каналот кој води до поранешниот ТК „Македонка“, каде се и сместени фабриките протече хемикалија со црна боја. Инспекторите веднаш излегоа на терен за да утврдат кој се одважил да испушта обоени материи директно во …

Повеќе »

Нареден вторник неработен, ќе се празнува Денот на трудот

Следниот вторник e 1 мај, тогаш се одбележува Денот на трудот и тој ден ќе биде неработен за сите граѓани на Република Македонија, соопштија од министерството за труд и социјална политика. Тие им го честитаат овој празник на сите граѓани. Први мај е посветен на борбата за зачувување и унапредување …

Повеќе »

Нов ракетен напад во Сирија, Пентагон негира вмешаност

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор, пренесува Макфакс. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во подрачјето на Хомс чија цел била воената база Шејрат, а соборени биле десет ракети, пренесе државната сириска …

Повеќе »