среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Дали се разрешуваат кадри кои се идентификувани како проевропски? Официјален одговор нема, а партиски извори тврдат дека веќе функционира неформален штаб кој работи на тивок бојкот на референдумот, пишува Дојче Веле. Разрешен Организациониот секретар на партијата и над 15 потсекретари. Ова, според извори од Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ бил еден …

Повеќе »

Фудбалскиот ас Едмилсон догодина ќе отвори камп во Гостивар

Фудбалскиот интернационалец Жозе Едмилсон догодина ќе подучува млади фудбалери во Гостивар на повеќедневен камп. Бразилецот со импозантна фудбалска кариера својата намера ја обелодени при неговата посета на Гостивар. Едмилсон со соработниците од неговата фондација денеска беа примени од гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари. Поранешниот бразилски репрезентативец и играч на Барселона и …

Повеќе »

Целје го подигна трофејот на турнирот во Струга

Словенечкиот прволигаш Целје е победник на 46. издание на меѓународниот турнир во Струга и тоа откако во финалето го победи составот на Констанца со 25:24. Двате екипи имаа свои моменти, подеми и падови, но во таа ситуција на крајот подобро се снајдоа избраниците на Бранко Тамше за триумф на овој …

Повеќе »

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Браќата Берт и Џон Џејкобс, основачи на компанијата „Life is Good“ (Животот е убав), дошле на идеја која ги променила нивните животи засекогаш: Одлучиле да продаваат маици кои сами ги дизајнирале. Браќата поминале тежок период од продажбата на маици од комби на улиците на Бостон, до тоа да водат мултимилионски …

Повеќе »

Над 10 илјади посетители на настапот на Брена во Струмица

Со настапот на Црвена Јабука, Дубиоза колектив, Саша Ковачевиќ и Астра-ион проект вечерва на големата сцена на плоштадот „Гоце Делчев“ завршуваат музичките вечери на седмото издание на „Струмица опен фестивал“. Синоќа, на втората вечер, главна ѕвезда беше мега популарната Лепа Брена, која за време на речиси двочасовниот настап испеа поранешни …

Повеќе »

BBC: Британски паралајдерист – херој загина во судар во воздух во Македонија

Британската ТВ мрежа, BBC пишува за завчерашниот инцидент во Крушево, кога загинаа двајца параглајдеристи, Британец и Украинец. Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија, пишува BBC. 54-годишниот Инес Пауел, пред својот финален настап во Британското отворено првенство во Крушево се судрил во воздух со 56 годишниот Украинец, …

Повеќе »

Царовска: Оперативниот план за вработување и програмата за млади даваат резултати

Оперативниот план за вработување 2018 и пилот- програмата Гаранција за млади успешно се спроведуваат. Ова денеска на прес конференција го соопштија министерката за труд и социјала Мила Царовска и директорката на агенцијата за вработување Билјана Јовановска. Оперативниот план за вработување оваа година има највисок буџет, двојно поголем од 2016та година. …

Повеќе »

Ердоган не попушта: Никој нема да не спречи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека Турција ќе остане силна без оглед на „обидот за економски удар“ и тензиите меѓу Анкара и Вашингтон. Во обраќањето пред делегатите на Конгресот на неговата АКП партија, Ердоган рече дека земјата се соочува со економски закани, санкции, каматни стапки и инфлација. „Ќе им …

Повеќе »

АРМ годинава унапреди девет жени, по долго време има и жена полковник

Девет жени во Армијата на Република Македонија оваа година добија унапредувања, а по долго време една припадничка на женскиот пол беше промовирана во чин полковник. Три припаднички на понежниот пол беа унапредени во чин потполковник, една во мајор, две во чин капетан и две во повисоки подофицерски чинови. Во воените …

Повеќе »

Насер Селмани му објасни неколку работи на Бранко Геровски

Главниот и одговорен уредник на Слободен Печат и порталот Плус Инфо, Бранко Геровски објави колумна, во која порача дека „не ја разбира кампањата на Насер Селмани“, претседателот на ЗНМ. Колумната на Геровски прочитајте ја ОВДЕ. Набрзо по овој став на новинарот, со свое видување излезе и Селмани, кој му објасни …

Повеќе »