среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Уште еден претседател замина од овој свет – Виетнам остана без лидер

Претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг по тешко боледување почина денеска во 61-та година во воена болница во Ханој. Тоа го соопшти државната виетнамска новинска агенција, не наведувајќи повеќе детали. Кванг последен пат се појави во јавност на седница на Политбирото на владејачката Комунистичка партија и приемот за кинеската делегација …

Повеќе »

Трговската војна помеѓу САД и Кина ќе донесе екстра профит за една европска држава

Новите американски царини за Кина претставуваат опасност за светската економија, предупредува експертот за берза, Габриел Фелбермајр. И покрај сите ризици кои ги носи новата ескалација на трговскиот конфликт меѓу САД и Кина, според зборовите на експертот за берза, Габриел Фелбермајр, тоа претставува шанса за ЕУ, посебно за Германија. “Европа би …

Повеќе »

Ако имате раскасапен учебник, купете си нов во книжарница

Родителите на децата кои добиле искинати, мрсни и оштетени учебници, можат доброволно да си купат нови по книжарниците бидејќи нив ги има и во слободна продажба. Во Министерството за образование и наука информираат дека учебниците се јавно достапни. „Согласно член 6 став 2 од Законот за учебници за основно и …

Повеќе »

ВИДЕО: Заев и Димитров добија лајк од американскиот потпретседател Пенс

Американскиот потпретседател Мајк Пенс, им упати поздрав со кревање на палецот при испраќањето од Белата Куќа на премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни, Никола Димитров. Разговорот со потпретседателот Пенс поминал во срдечна атмосфера, а зборувано е за големата поддршка што и ја даваат на Македонија лидерството и народот на …

Повеќе »

ВИДЕО: Откриено што Роналдо му кажа на судијата по црвениoт картон – изговори само една реченица

рвениот картон кој го заработи Кристијано Роналдо на мечот од Лигата на шампионите против Валенсија и понатаму е главна тема кај европските медиуми. Судијата Феликс Брикс му покажа директен црвен на Португалецот по прекршокот во напад и дополнителната реакција откако го повлече за коса фудбалерот на Валенсија. Роналдо излезе од …

Повеќе »

Денеска се празнува Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква, празнуван на 21 септември (8 семптември ст.ст.) Пресвета Дева Богородица е родена од стари и бездетни родители, благочестиви Јоаким и Ана како одговор на нивните молитви, за самата да биде родителка на Месијата. …

Повеќе »

Една вечер со бившиот – најлоша идеја, еве и зошто

Не е паметно да се вратите во истиот кревет. Според истражувањето на една фабрика за секс играчки, дури 44 проценти од испитаниците изјавиле дека имале односи со поранешниот партнер. Некогаш враќањето во поранешниот кревет не е добра идеја. Еве во кој случај никако не би требало тоа да го направите …

Повеќе »

ВИДЕО: Крвава тепачка во Аеродром, едно лице пренесено во болница, напаѓачите избегаа

Крвава тепачка се случила вечерва во скопски Аеродром кај „Тобако 2“, објави „Макфакс“. Според информациите на „Макфакс“ едно лице во безсознание со возило на Брза помош е однесно во болница. Од видеото се гледа дека како четири лицаа бегаат од местото со автомобили. Очевидци велат дека слушнале викање и женски …

Повеќе »

Една лажица дневно прави чуда за вашиот црн дроб

Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во зајакнување и го стимулира варењето на храната. Затоа не е претерано да се каже дека цист црн дроб значи здравје, виталност, здрав изглед и добро …

Повеќе »

Зградата дезинфицирана, стручњаците предупредуваат за штетноста на амонијакот врз здравјето

По синоќешната шестчасовна евакуација станарите се вратија дома. Неподносливата миризба по денешното дезинфицирање ја снема, на влезот од зградата како и ходниците мирисаше на средствата за дезинфицирање, пренесува ТВ 24. Станарите денеска молчаливи. Но, се огласи таткото на двете деца кои живеат во станот каде беа пронајдени искористените пелени кои …

Повеќе »