недела, 25 септември, 2022

СЛАЈДЕР

Фамилија осум години се грижела за дете без родители, државата сега не им дозволува да го видат

Не стигна роденденската торта и подароците подготвени од 66-годишниот Љубен од Делчево за девојчето за кое со покојната сопруга како згрижувачко семејство се грижеле скоро 8 години. Вратата на малиот групен дом, каде е сместено девојчето по смртта на носителот на згрижувачкото право, сопругата на Љубен, остана затворена за овој …

Повеќе »

ВИДЕО: Среде емисија загуби облог, поради што се соблече гола

Поранешната порно ѕвезда, Елена Беркова во ток-шоу емисија, при разговор со водителот за различни секс пози, загуби облог, поради што беше приморана да ги покаже градите. Во разговор за омилени секс пози, двајцата дојдоа до разговор и за историја, при што водителот, популарниот „чичко Вита“ погоди која година е основана …

Повеќе »

Машина прегази градежен работник на автопатот Штип – Миладиновци

На автопатот Штип – Миладиновци, кај клучката на штипското село Кирви Дол загина градежен работник, кој бил прегазен од машина, информираа од МВР. Според портпаролот на СВР Штип, Горана Панајтова, во 11 часот и 40 минути од машина бил прегазен работник. Кога пристигнала Итна медицинска помош на лице место, лекарот …

Повеќе »

ВИДЕО: Прогласени најдобрите голови и одбрани на ЕП 2018 во Хрватска

На крајот од секое големо натпреварување, се избираат најдобрите голови, но и одбрани од страна на актерите на теренот. ЕХФ направи избор на најдобрите моменти од последниот викенд, во разврската за медалите. Кај голманите, без конкуренција најдобрата одбрана му припадна на вардаровиот голман Арпад Штербик. Погледнете ги најдобрите пет интервенции …

Повеќе »

Трагедија ја потресе Битола: Мајка и малолетен син изгореа во пожар

Само неколку денови по трагедијата во Тетово, каде во пожар изгореа мајка и четири малолетни деца, нова трагедија ја потресе Македонија, овојпат во Битола. Идентично како и во Тетово, и во Битола од пожар загинаа мајка (50 години) и син чија возраст уште не е конкретно утврдена (16-18 години). Пожарот …

Повеќе »

Нимиц е во Грција, во среда доаѓа во Македонија

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денес и утре ќе биде во Атина, а во среда се очекува да пристигне во Скопје, каде ќе ги приложи неговите можни решенија околу овој проблем. Македонија за прв пат може да се надева на решение на овој проблем, …

Повеќе »

Скромноста е карактеристика, која го прави најдобар – Арпад Штербик

Голманот на Вардар, Арпад Штербик не беше во преден план на селекцијата на Шпанија за Европското првенство кое се одигра во Хрватска, но само затоа што тој така сакал. Сепак, по повредата на првиот голман, Штербик ја прифати поканата од селекторот и се приклучи на селекцијата за полуфиналната и финалната …

Повеќе »

Џорџ Сорос ги нарече Google и Facebook закана за демократијата

Милијардерот Џорџ Сорос ги критикува ИТ гигантите Google и Facebook, нарекувајќи ги закана за демократијата. Според него, користејќи монополска контрола врз активноста на луѓето на Интернет, тие манипулираат со јавното мислење и го попречуваат развојот на иновациите, објави BBC. На свечената вечера за време на Светскиот економски форум (СЕФ) во …

Повеќе »

Штом јас освоив грен-слем титула, мојот Ливерпул повторно ќе се радува во Премиер лигата

Данската тенисерка Каролин Вознијацки успеа од „трета среќа“ да ја освои првата грен-слем титула, славејќи во финалето на Австралија Опен против Симона Халеп. На прес-конференцијата по крајот од средбата, тенисерката од Данска се пошегува и на сопствена сметка, давајќи им надеж на навивачите на Ливерпул, тим на кој таа е …

Повеќе »

Законот за јазиците во понеделник повторно на седница, поднесени повеќе од 32.000 амандмани

Во понеделник Собранието на Република Македонија ќе ја започне 32-та седница на која на дневен ред ќе се најде Законот за употреба на јазиците. Овој закон еднаш беше изгласан од страна на Собранието на Република Македонија, но истиот беше вратен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој одби да го …

Повеќе »
error: Content is protected !!