СЛАЈДЕР

Вардар го совлада ПИК Сегед и остана на лидерската позиција

Европскиот ракометен шампион, тимот на Вардар успеа да оствари победа од 34:30 над ПИК Сегед и да се зацврсти на првото место во групата А, што би значело и прескокнување на осминафинале, односно директен пласман меѓу најдобрите осум тимови во Европа. ПИК Сегед се покажа како тврд орев во оваа …

Повеќе »

Меси е најдобар асистент во историјата на Ла Лига

Аргентинската суперѕвезда и најдобар играч на Барселона, Лионел Меси стана најдобар асистент во шпанската Ла Лига, откако успеа да дојде до број од 147 асистенции. Неодамна Лионел Меси стана најдобар стрелец во историјата на шапнското првенство, а заедно со ова достигнување веројатно се прогласува и за најдобар играч во историјата …

Повеќе »

Гаши е најсериозен кандидат за нов лидер на БЕСА

Денес во Тетово се одржува конгрес на политичкото движење БЕСА, организирано од група која посакува од претседателската позиција да го промени Биљал Касами. Според информациите од партијата, во трката за нов претседател на партијата влегуваат две имиња, но речиси сигурно е дека битката ќе ја добие Африм Гаши, кој до …

Повеќе »

Авторот на книгата за Трамп изјави дека соработниците сметаат дека американскиот претседател е глупав

Авторот на контроверзната книга „Оган и бес: Трамп во Белата куќа“, новинарот Мајкл Вулф во интервју за францускиот неделник „Journal du Dimanche“ изјави дека повеќето од најблиските советници на претседателот на САД, сметаат дека Доналд Трамп е глупав. „Оваа книга не е од партиски политички аспект. Јас не велам дека …

Повеќе »

Се урна патнички авион во Иран, нема преживеани

Во планинскиот регион во централната покраина Исфахан се урна ирански патнички авион, каде загинаа сите 66 лица, информираа медиумите во оваа држава. Авионот бил на компанијата „Асеман Ерлајнс“, полетал од аеродромот во Техеран и требало да слета во градот Јасуџ, а во него се превезувале 60 патници и 6 членови …

Повеќе »

Денес е Прочка: Проштевајте и побарајте да ви простат

Денес се празнува големиот правослвен христијански празник Велики поклади или Прочка. Овој празник подразбира меѓусебно простување на верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Според обичаите, прошка секогаш бара помладиот од постариот со зборовите: „прости ми“, додека постариот одговара: „простено да ти е и од мене и од Бога“. Прочка нема …

Повеќе »

До 2020 година, Боинг ќе произведува авион на секои 10 часа

До 2020 година, Боинг ќе произведува авион на секои 10 часа. Ова го изјави шефот на компанијата Денис Муиленберг. Тој рече дека компанијата сеуште има многу висока стапка на производство на авиони, но ќе ја зголеми таа стапка уште повеќе, објави CNBC. Всушност, на Боинг не му треба многу за …

Повеќе »

Мажи, вие сте на потег: Доколку ја совладате оваа техника, жените ќе ве обожаваат

Тактика од 15 чекори, која доколку мажите успеат да ја совладаат, ќе бидат обожавани кај жените. Едноставно е, доколку правите се како што треба, нема да имате проблем да барате жени, тие ќе ве бараат вас. 1. Тргнете полека – Полека бакнувајте ја својата партнерка по целото тело, посветете им …

Повеќе »

ФОТО: Се појавија моменти од страотната сообраќајна несреќа кај Ропотово, каде загинаа две лица

Во сообраќајна несреќа во саботата во 11 часот, на патот Прилеп – Македонски Брод, во близина на селото Ропотово загинаа две лица, додека три се повредени. „Во несреќата на самото место починале З.В. (66), сопатничка во возилото “Лада самара“, како и возачот на патничкото возило “Мерцедес“ М.М. Исто така во …

Повеќе »

ВИДЕО: Водителката заборави што носи, камерите ја „фатија“ на дело

Хит на социјалните мрежи е американската новинарка, која во емисија за економски информации и анализи „Блумберг“ подзаборави што носи и ги прекрси нозете, во момент кога камерите беа свртени кон неа. При разговор за банкротот на американските авиокомпании и сериозноста на разговорот, новинарката се опушти и ги прекрсти своите долги …

Повеќе »
error: Content is protected !!