СЛАЈДЕР

Трамп го блокираше објавувањето на извештајот од демократите за случајот на Руската Федерација

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го блокираше објавувањето на извештајот од демократите за деталите на истрагата за наводно вмешување на Русија во американските избори. Ова е објавено од страна на агенцијата Блумберг. Во писмото до членовите на Конгресната разузнавачка комисија на САД, правниот советник на претседателот Дон Мекген забележа дека …

Повеќе »

Во Кина, GM произведе електрично возило во вредност од 5.600 долари

Заедничкото претпријатие на General Motors, Wuling Automobile и SAIC Motor Corporation, најголемата кинеска државна автомобилска компанија, произведе двоседно буџетско електрично возило Baojun Е100. Неговата цена е само 5.600 долари, вклучувајќи ги и регионалните субвенции за негово купување, пишува Electrek. Двоседното електрично возило Baojun E100, произведено од заедничкото претпријатие SAIC-GM-Wuling, тврди …

Повеќе »

Освоен првиот златен медал на ЗОИ во Пјонгчанг

Само еден ден по отворањето на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, веќе е освоен и првиот златен медал, кој оди зад името на Шарлот Кала од Шведска, која победи во скијатлон. На патеката долга 15 километри, Кала успеа да ја помине за 40:44.9 минути, што беше за осум секунди подобро …

Повеќе »

Уништен Израелски Ф-16 над Сирија

Израелската армија потврди дека авионот кој што падна на северот на Израел е уништен од страна на сириските ПВО системи. Израел исто така потврди дека авионот учествувал во борбена операција на Израелската армија по уништување на објекти на иранската армија на територијата на Сирија. „Нашите авиони се најдоа под оган …

Повеќе »

Ким Џонг Ун го покани шефот на Јужна Кореја во Пјонгјанг

Лидерот на КНДР, Ким Џонг Ун, го покани лидерот на Јужна Кореја, Мун Је Ин, во Пјонгјанг, објави АФП повикувајќи се на соопштението на владата на Јужна Кореја. Според Ryonhap, соодветната покана му била дадена на лидерот на Јужна Кореја од сестрата на лидерот на КНДР, Ким Јо Јонг. Нагласено …

Повеќе »

Трамп ја нарече Америка „зрак на светлина за другите народи“

Американскиот лидер Доналд Трамп изјави дека Америка е зрак светлина за другите народи. Тој, исто така, повика на изградба на повеќе праведен свет. „Да се стремиме да создадеме свет во кој ќе има повеќе мир и правда“, рече претседателот, обраќајќи се на Националниот молитвен појадок, пишува USA Today. Тој додаде …

Повеќе »

Владата го смени името на скопскиот аеродром?

Владата на денешницата седница донесе одлука да го преименува скопскиот аеродром „Александар Велики“, пренесува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК од владини извори. Покрај тоа, ќе се исполнат и најавите да се менува и името на автопатот „Александар Велики“ во „Пријателство“. Овие две промени беа најавени од премиерот Зоран Заев по средбата со грчкиот …

Повеќе »

ВИДЕО (+18): Фудбалерот на Тотенхем во шок, објавена порно снимка без цензура

Фудбалерот на Тотенхем, Деле Али се наоѓа на удар на медиумите во Англија, откако беше објавена порно видео снимка, на која се наоѓа и самиот фудбалер. Деле Али на видеото се наоѓа со неговата девојка Руби Мае, со која е во долгогодишна врска, но и покрај тоа, многумина се згрозени …

Повеќе »

ФОТО: Рајски глетки – Снегот повторно ја покри Сахара

Веќе втор пат оваа година, сосема неочекувано паѓа снег во алжирскиот град Аин Сефра, до кој веднаш се наоѓа најголемата пустина во светот Сахара. По неверојатни 37 години, во Алжир за прв пат падна снег во 2016. година, а од тој момент до сега, уште три пат, што ги остава …

Повеќе »

ВИДЕО: Пандев уште еден кобен за Лацио

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев беше стрелец за тимот на Џенова, во победата над неговиот поранешен тим Лацио со 2:1 во рамките од 23. коло во Серија А. Гранде Пандев го замолкна „Олимпико“ во 55. минута за водство на неговиот тим од 0:1. Лацио успеа да изедначи, но …

Повеќе »
error: Content is protected !!