петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Автобусот со број „50“ повторно ќе застанува во ГТЦ

Автобусот со број „50“ кој сообраќа од Хиподром до Кличичкиот центар повторно ќе застанува на автобуската станица во Градскиот трговски центар, ова денес го презентираше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. „Денес ја враќаме оваа линија на местото каде традиционално припаѓа. Го враќаме стариот дух на Градскиот трговски центар со …

Повеќе »

ВИДЕО: Време е правилата да се менуваат – Кој има предност: Брзата помош или делегација?

На социјалните мрежи се појави видео, на кое се гледа како при минување на делегација, полицаец не и дозволува на Итната медицинска помош да се вклучи во конвојот, но подоцна самоиницијативно шоферот на амбулантното возило продолжува, а веднаш по него и друг автомобил, веројатно блиски луѓе или фамилија на човекот …

Повеќе »

Општина Делчево со јавен повик ќе дели средства за спортски клубови и здруженија

Прв пат преку јавен повик општина Делчево ќе ги доделува општинските пари на спортски клубови и здруженија и на граѓански организации од градот. Ова е предвидено во новиот Правилник за условите, начинот и постапката за доделување финансиска помош на спортски клубови и здруженија, здруженија на граѓани и фондови што денеска …

Повеќе »

Преговорите за името влегуваат во „непознати води“

Пред крајот на месецов грчкиот Парламент ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи нашата кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива, пишува „Катимерини“, во однос на реализацијата на отстапките за кои се договорија Заев и …

Повеќе »

Општина Делчево најавува: Реконструкција на регионалниот пат с.Бигла – Виница

Реконструкцијата на регионалниот патен правец село Бигла – Виница во должина од 14 км. ќе започне за две недели. Градежните работи за овој патен правец се влезени во Програмата на ЈП за државни патишта, а согласно со проектот предвидена е изградба на коловоз со ширина од 5 метри, банкини од …

Повеќе »

ВИДЕО: Млад талент од Тетово, пеејќи за Адем Јашари и УЧК доби 300.000 денари од Министерството за култура

„Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал Блејат, каде што ја освоил третата награда со песната „Мојата баба“ е информацијата која може …

Повеќе »

ФОТО: МВР доби 16 нови возила

Македонската полиција односно Одделот за гранични работи и миграција денес е побогат за нови 16 возила „Дачија-Дастер“, по донацијата од страна на Германското сојузно министерство за внатрешни работи. Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски соопшти дека со сопствени средства целосно или делумно веќе се обновени и неколку полициски …

Повеќе »

Судењето за „Монструм“ повторно одложено, следно рочиште на 14 март

Денес во просториите на Кривичен суд стартуваше повтореното судење за случајот „Монструм“, каде новоназначениот обвинител Наум Пановски прочита само едно од двете обвиненија. На сето ова реагираше адвокатот Насер Рауфи, кој забележа дека на судот му фали вториот обвинителен акт за обвинетиот Самир Љута, кој беше уапсен дури 18 месеци …

Повеќе »

ТМРО бара на протест да излезат оние кои го приватизираа државниот имот и тендерашите

Десничарската партија ТМРО, денес испрати допис до медиумите, каде бара на протестите за зачувување на името и унитарноста на Македонија да излезат и оние кои пред 25 години го приватизираа државниот имот без денар да платат за тоа. Покрај нив, од ТМРО бараат да излезат и нивните деца и внуци, …

Повеќе »

Градоначалникот на Виница од лице место: Карпите ќе се минираат, патот во прекин најмалку 4 денови

Градоначалникот на Виница, Ивица Димитров беше на терен кај големите одрони на патниот правец од село Истибања до Македонска Каменица. Димитров најави дека веќе е разговарано со фирмата „Гранит“ при што е договорено да се минираат и други напукнати карпи, поради што патниот правец ќе биде затворен уште најмалку три …

Повеќе »