петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Тешка сообраќајка меѓу полициско и цивилно возило – има повредени

На 23.02.2023 во 15.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Трета македонска бригада“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „опел астра“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Т.Т.(54) од с.Јанче и патничко возило „дефендер“, сопственост на МВР. Во незгодата со телесни повреди се здобил возачот …

Повеќе »

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Од утре голема промена на времето

Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степена. Во Скопје променливо облачно со умерен до засилен југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне 18 …

Повеќе »

УЖАС: Малолетници претепале друг малолетник – уапсени 12 лица

Синоќа во 21.20 часот на ул.„Лазар Личеновски“ во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле од слобода И.Џ.(19), Ј.М.(18) и 10 малолетници, сите од Скопје. Тие околу 21.05 часот на кеј на река Вардар, под мостот „Гоце Делчев“, физички нападнале малолетник од Скопје, при …

Повеќе »

Воз удри во автомобил, загина едно лице, а друго е тешко повредено

Утрово во близина на Прилеп се случила несреќа во која едно лице го загубило животот, а друго се наоѓа во тешка здравствена состојба, објави „4news.mk“. Според првичните информации, возот кој сообраќа на релација Битола – Скопје во близина на Прилеп удрил во патнички автомобил. Трагедијата се случила утрово околу 4 …

Повеќе »

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,50% во однос на одлуката од 20.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување …

Повеќе »

НАЈНОВА ВЕСТ: Земјотрес ја погоди Македонија – Еве ги деталите

Земјотрес е поувствува во Струга и околината попладнево 12 часот и 19 минути. Според Европскиот медитерански сеизомолошки центар, епицентарот бил на 11 километри севезрозападно од Охрид на длабочина од два километра со магнитуда од 2,3 степени. Земјотресот бил почуствуван и во Албанија.

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА РАНО УТРОВО ВО МАКЕДОНИЈА: Почина млад маж – еве ги деталите

На 24.02.2023 во 03.55 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека на патниот правец помеѓу Железничка станица „Галичани“ и Железничката станица Прилеп, воз удрил во патничко возило „мерцедес“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од М.Д.(39) од Прилеп. На местото на несреќата починал M.Д., а со повреди се здобиле сопатниците …

Повеќе »

Млад возач повреден откако со автомобил излетал од коловозот

Дваесетгодишен возач е полесно повреден откако вчера излетал со автомобилот и удрил во друго паркирано возило на на регионалниот пат Тетово-Волковија во Брвеница. Незгодата се случила околу 20 часот. -Во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Волковија-Тетово, во Брвеница, патничко моторно возило „форд фиеста“ со тетовски регистарски ознаки …

Повеќе »

Календар на МПЦ: Денес се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ денес се празнува Светиот свештеномаченик Власиј. Родум од кападокиската област. Богобојазлив и кроток уште од раното детство. Заради своите големи добродетели беше избран за епископ на градот Севастија. Во тој незнабожечки град Св. Власиј беше големо духовно светило. Во времето на тешкото гонење на христијаните Св. …

Повеќе »

Генијалецот Македон уште еднаш нѐ направи горди

Осумгодишниот математички генијалец Македон Димитровски од Тетово освои сребрен медал на меѓународниот натпревар „Математика без граници“. Македон, покрај генијалноста во математиката, зборува и повеќе јазици, меѓу кои германски, англиски, кинески и арапски, објавија неговите родители на Фејсбук. Малиот генијалец од Тетово има коефициент на интелигенција 134, а предвидувањата се дека …

Повеќе »