петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

По скандалот кој се откри на Онкологија, се огласи министерот Меџити: Еве кој е ставот на него и Министерството за здравство

Во текот на вчерашниот ден, врз основа на судска наредба, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, припадници на МВР извршија претреси на Клиниката за онкологија, како и на уште две локации во приватни станови во Скопје. Притоа беа одземени компјутери, компјутерски податоци и друга документација, кои …

Повеќе »

МОНСТРУМИ: Наместо лек против рак – им давале физиолошки раствор на пациентите, а лековите „на црно“ ги продавале во Косово

Скопската Клиника за онкологија одамна е ставена на пиедесталот како болница, во која се местат тендери, се крадат цитостатици, фрчеа кривични пријави против поранешните директори. ..Се на се, клиника со децениски скандали, пренесува новинарката Ирена Мулачка од „Фокус“. И не само таа и не се само таму скандалите. Но, едно …

Повеќе »

(ФОТО) На Пивофест во Прилеп ако сакате да одите во тоалет ќе платите 20 денари – а за истото нема да добиете никаква белешка

Од вечерва во Прилеп започна овогодинашното издание на Пивофест 2023 година. На социјалните мрежи има различни објави, дел се пофалби за организацијата, но повеќето се критики за дел од работите. Таква е објавата на Влатко Атанасоски кој напиша: -Уште Ламбе да ја напрај “Запаличу пола града” од Кеба или “Firestarter” …

Повеќе »

(ВИДЕО) Многу ќе одат зад решетки: МВР влезе во Клиниката за онкологија – поради наводното продавање лекови, наместо да ги добиваат пациентите

Како што дознаваме, од лице место, од наши читатели кои ни ги пратија информациите. МВР и обвинителството ја тресат Клиниката за онкологија во моментов. Според очевидци има многу полиција, а се одземаат компјутери, документација и друго. Претресите следат по скандалите со крадење на скапи лекови кои наместо да им се …

Повеќе »

Браво Оливер, браво МВР: Од денес во училиштата започнува акција – „Кажи не на дрогата, да на животот!“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски само што извести за акцијата која ја започнува МВР, заедно со почетокот на учебната година. Од денес, македонската полиција започнува со акција која ќе се промовира максимално кај сите ученици. „Кажи не на дрогата, да на животот!“ -Денеска во СУГС Гимназија „Јосип Броз Тито“-Скопје …

Повеќе »

Јавноста, но и правдата ќе бидат задоволени: Спасовски најави – за неколку денови ќе го имаме вејачот на знаме „Голема Албанија“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски верува дека лицето кое го вееше знамето на „Голема Албанија“ во Тетово за време на пречекот на косовскиот премиер, Алнин Курти, ќе биде пронајдено и фатено во следните денови. „Имаме прибрано добри оперативни сознанија. Таргетирани се неколку лица. Се прават детални испитувања. Мислам дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се појавија првите снимки од запалениот автобус на Стража – несреќа која ја вознемири цела Македонија

Автобус кој патувал на релација Гостивар – Кичево, се запалил утрово кај Стража, нема повредени патници, потврдија од МВР за МИА. -Денеска, во 11 часот и 20 минути во СВР Тетово пријавено е дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, на околу три километри пред месноста „Стража“, настанал пожар во автобус кој …

Повеќе »

Наместо во училишни клупи – малолетничката која беше прегазена во Скопје денес почина, возачот го напуштил местото на несреќата

Девојката која завчера беше прегазена на булевар „Борис Трајковски“ починала на Комплексот клиники „Мајка Тереза“, потврдуваат од Министерството за здравство за „Фокус“. Девојката била веднаш оперирана, но вчера во пет часот наутро им подлегнала на повредите. Еве го извештајот од МВР: -На 30.8.2023, во околу 22.30 часот, во СВР Скопје …

Повеќе »

Тажната вест ги вознемири сите: Почина младата докторка Александра – помагаше на сите и во секое време

Пред неколку часа, АСМЛ, Асоцијација на специјализанти и млади лекари објави тажна вест на социјалните мрежи. Тие изразија сочувство до фамилијата и пријателите. Еве ја целата објава: -Со огромно жалење ве известуваме дека почина нашата почитувана Доц. Д-р Александра Лазарова, специјалист по гинекологија и акушерство од УГАК. Искрено сочувство до …

Повеќе »

Страотни вести од терен пренесе Ангелов: Околу 20 експлозии среде пожар кој се случи меѓу Богданци и Дорјран

Досега се слушнати повеќе од 20-тина истрели, експлозии. Најверојатно куршуми со голем калибар, но и разни детонации, вклучително и големи гранати, со голем калибар. Тоа го усложнува гаснењето на овој пожар затоа што ја загрозува безбедноста и на пожарникарите и на леталата, вели директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов. Пожарот кој …

Повеќе »