петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

Цената на зејтинот намалена за 40 денари

Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка“, Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија на фабриката „Брилијант“ во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка“. –Цената е падната за …

Повеќе »

НБРМ СО ВЛОШЕНИ ПРОГНОЗИ: Инфлацијата ќе расте, економскиот раст ќе забавува

Помал економски раст, повисокa инфлација. Народната банка со нови, влошени прогнози за македонската економија. Цените на храната и енергенсите ќе продолжат да растат,банките ќе ја затегаат монетарната политика, парите ќе стануваат се поскапи, а личната потрошувачка ќе се намалува, бидејќи граѓаните ќе имаат помалку за трошење. Тоа ќе ја зголеми …

Повеќе »

РКЕ СО НОВА ОДЛУКА: Дел од горивата повторно поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денара по литар, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,89 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 …

Повеќе »

Нови цени на горивата од полноќ

-Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува за 1,478 денари за килограм, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 отсто. Новата малопродажна цена на Мазутот М-1 …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Горивата поевтинуваат од полноќ, ова се новите цени

-Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат од 1,5 до три денари за литар, а цената на дизелот се намалува за три денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,82 отсто. Малопродажната цена …

Повеќе »

Анегловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Растат штедните влогови на граѓаните. Од почетокот на годината тие се повисоки за 130 милиони евра. Се забележува и зголемување на каматите на денарските депозити. Довербата во домашната валута се задржа, за што се доказ и операциите на централната банка на девизниот пазар, односно од јули наваму се откупуваат девизи, …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ: РКЕ ОДЛУЧИ – Големо намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,77 % во однос на одлуката од 14.11.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ: РКЕ ОДЛУЧИ – Значително намалување на цените на дизелот и бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,47% во однос на одлуката од 7.11.2022 година. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на …

Повеќе »

СДСМ СО ДОБРА ВЕСТ: Со антикризните мерки се намалуваат цените на ОВИЕ производи

-Со антикризните мерки се намалуваат цените на лебот и основните производи. Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски носи навремени и ефикасни мерки и политики за ублажување на последиците од најтешката светска економска криза.Последната мерка за обезбедување на струја по пониска, фискна цена за комапниите коишто произведуваат основни прехранбени …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ: Пензионерите од први следниот месец ќе добиваат плус до 1500 денари, покрај пензијата – Еве и на кои други категории граѓани им следува помош и до 3000 денари месечно

Неодамна Владата одлучи, а истовременои поднесе Закон до парламентот, за Финансиска поддршка од 3.000 денари месечно, за период од четири месеци, започнувајќи од наредниот месец, од денот на влегувањето во сила на овој закон е предвидено да добијат: -корисници на право на социјална сигурност на стари лица;; корисници на посебен …

Повеќе »