петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

РКЕ: Ново намалување на цената на горивата

Марко Бислимовски, претседателот на РКЕ на денешната прес-конференција информираше дека продолжува трендот на пад на цената на горивата. Во последните две-три недели, пред се заради паѓање на цената на нафтените деривати на светските берзи, како и поради намалување на курсот на доларот, РКЕ ја намали цената на горивата за повеќе …

Повеќе »

ПРОВЕРУВАЈТЕ ГИ СМЕТКИТЕ: Почна исплатата на помошта – Ова е листата на граѓани кои ќе примаат владина помош до три илјади денари месечно

Од овој месец илјадници граѓаните ќе добијат помош за да се справат во кризата до 3.000 денари месечно во наредните 4 месеци. Согласно законот опфатени се: корисници на право на социјална сигурност на стари лица, корисници на посебен додаток, корисници на правото на надоместок заради попреченост, со попреченост и трајни …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ: ПРОВЕРЕТЕ ГИ ВАШИТЕ СМЕТКИ – Почна ИСПЛАТАТА на финансиската ПОДДРШКА, ОВАА група на граѓани прва се офајди од помошта

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оддржа прес конференција за медиумите за финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани согласно Законот за финансиска поддршка за ранливи категории на граѓани за справување со енергетската криза. Во своето обраќање пред медиумите министерката се осврна на досегашните антикризни мерки креирани …

Повеќе »

РКЕ СО ОДЛУКА: Големо намалување на цените на горицата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 5,11 % во однос на одлуката од 7.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат …

Повеќе »

РКЕ СО НОВА ОДЛУКА: Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,95 % во однос на одлуката од 5.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат …

Повеќе »

КОВАЧЕВСКИ СО ДОБРА ВЕСТ: Во новиот буџет обезбедивме пари за раст на платите и пензиите

„Предвидено е да продолжи усогласувањето на минималната плата со просечната и трошоците на живот, соодветно на системското утврдено решение. Предвидени се и зголемувањата на платите во образование, како и зголемувањето на пензиите по новата утврдена методологија кое зголемување треба да се случи првиот квартал идната година.За пензионерите за следната година …

Повеќе »

СДСМ: Поради мерките на Владата од денеска имаме поевтина храна

„Од денеска компаниите производители на основни продукти ќе добиваат поевтина цена на електричната енергија, како дел од антикризните мерки преземени од страна на Владата предводена од СДСМ.“, стои во соопштението на СДСМ. Компаниите кои произведуваат основно прехранбени продукти од денеска ќе добиваат електрична енергија по фиксна цена од 80 евра …

Повеќе »

РКЕ СО ОДЛУКА: Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,46 % во однос на одлуката од 28.11.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат …

Повеќе »

ЕСМ СО УБАВА ВЕСТ: Поевтина струја од 1 декември

ЕСМ Продажба ги испрати по пошта договорите за снабдување по субвенционирана цена до речиси сите јавни основни и средни училишта кои поднесоа пријави и кои ги исполнуваа условите, а за чии броила ЕВН Дистрибуција одобри снабдување. Тече испраќањето на договорите и на правните субјекти од прехранбената индустија, и тоа за …

Повеќе »

Добра вест: Поевтинуваат горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за два денара, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 е …

Повеќе »