петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

Биткоин – најпопуларната и најскапата крипто валута во светот, падна до 13.000 долари

Според порталот „CoinMarketCap“, цената на биткоин се намалила за 8,7% на 13,330 долари. На размена на „Bitfinex“, крипто-валутата се намали за 6,3% на 13.360 долари, на GDAX – од 6,3% до 13.470 долари. И според порталот Коиндеск, биткоин се намали за 11 отсто на 13.250 долари. Падот на цената на …

Повеќе »

Кина и Франција потпишаа договори во висина од 20 милијарди долари

За време на посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Кина беа потпишани договори во различни сфери на соработка во висина од 20 милијарди долари. Информацијата ја даде официјалниот претставник на Министерството за трговија на Народна Република Кина, Гао Фенг. „Претпријатијата на двете земји потпишаа договори во области како што …

Повеќе »