петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Браќата Берт и Џон Џејкобс, основачи на компанијата „Life is Good“ (Животот е убав), дошле на идеја која ги променила нивните животи засекогаш: Одлучиле да продаваат маици кои сами ги дизајнирале. Браќата поминале тежок период од продажбата на маици од комби на улиците на Бостон, до тоа да водат мултимилионски …

Повеќе »

„Мемори Исланд“ – една од најдобрите логички Андроид игри направена од македонски тим

Неодамна на андроид маркетот на слободни игри и апликации беше лансирана играта Memory Island или во превод „Остров на меморијата“. Играта е во категоријата на логички игри и е насочена кон подобрување на меморијата на вашиот мозок, што повеќе ја играте толку повеќе го развивате вашиот центар за паметење и меморија. …

Повеќе »

Горивата поскапи за 2 денари, Еуросупер 98 со рекордни 75,5, дизелот 65 денари

Од ноќеска на полноќ ново поскапување на горивата во Македонија, граѓаните ќе возат поскап бензин и дизел, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер 95 од полноќ ќе се точи по 73,5 денари за литар, додека пак Еуросупер 98 ќе биде рекордни 75,5 денари. Зголемувањето на цената е …

Повеќе »

Луѓето масовно ги бришат профилите на „Фејсбук“, Закерберг молчи

Личните податоци на 50 милиони луѓе беа украдени и злоупотребени без одобрение од „Фејсбук“, а потресот се почувствува во Вашингтон, Лондон и во целиот свет. Американските службеници повикуват на истрага, кампањата #DeleteFacebook се вжештува, а Марк Закерберг не се огласува, пренесува Факултети.мк. „Фејсбук“ објави дека независен тим дигитални форензичари ќе …

Повеќе »

КИНА VS САД: Си Џинпинг се подготвува за трговска војна која може да предизвика голема штета

ТРГОВСКА ВОЈНА изгледа дека еруптира меѓу Кина и САД по челичните и алуминиумските тарифи на Доналд Трамп – но експертите предупредуваат дека никој нема да победи ако двете суперсили одат од глава до глава. Предупредувањата доаѓаат во време на гласини дека претседателот Трамп се обидува да наметне тарифи на кинески …

Повеќе »

Твитер планира да го забрани рекламирањето на крипто-валути

Во Твитер, ќе забранат рекламирање на нивната платформа на крипто-валути. Ова го пренесе Скај Њуз. Забележано е дека сите реклами поврзани со размената на дигитални валути, со ICO и со продажбата на крипто-валути, ќе се најдат под забрана. Ограничувањата можат да стапат на сила во следните две недели. Претходно, социјалната …

Повеќе »

Која е најповолна земја за „копање“ биткоин?

Во текот на викендот продолжи да паѓа вредноста на биткоинот, која сега е под 10.000 долари, етерумот вреди 843 долари, додека рипле и натаму е под еден долар. Биткоинот има опаѓање од 110 долари на ден, па моментално вреди 9.452 долари и има тенденција уште да опаѓа. Оваа вредност пред …

Повеќе »

Премиера на новите галакси: Samsung ги претстави паметните телефони Galaxy S9 и S9+

Во Барселона, како дел од Меѓународниот мобилен конгрес, Samsung ги претстави нови паметни телефони Галакси S9 и S9+. На интернет веќе се дискутира за тоа по што новите Галакси се разликуваат од претходните верзии. Значи, на задните панели елементи се лоцирани вертикално, а скенерот на отпечатоци од прсти е ставен …

Повеќе »

Холдингот на Ворен Бафет со рекордна годишна заработка од 45 милијарди долари

Холдингот Berkshire Hathaway на Ворен Бафет забележа рекордна нето-добивка од речиси 45 милијарди долари во 2017 година. Од нив, 28 милијарди долари – приход од хартии на вредност поради даночната реформа на Доналд Трамп Американската инвестициска конгломерат Berkshire Hathaway на 87-годишниот милијардер Ворен Бафет има пријавено најголема добивка во својата …

Повеќе »

СДСМ: Криминалот на ВМРО-ДПМНЕ остави пустош во економијата

Во најновото соопштение на владејачката СДСМ, во однос на економијата, порачуваат дека во 11-годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ е направен голем пустош, кој наскоро ќе се среди. Во продолжение следува и целосното соопштение на СДСМ: 11-годишното расипничко и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави пустош во економијата. Токму неспособноста …

Повеќе »