петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

Зелена агенда: Од утре СУБВЕНЦИИ ДО 300 ЕВРА за вградување плински системи во автомобилите

Министерството за економија утре ќе го објави повикот за субвенционирање на дел од трошоците за купување и вградување уред за погон на ТНГ, метан или друг вид алтернативно гориво во возилата. Министерството за економија, согласно зелената агенда утре ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на дел од трошоците за …

Повеќе »

ВО ТЕК Е ИСПЛАТАТА на правата од социјална, детска и цивилна заштита – Еве по кој редослед

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец мај 2021 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински …

Повеќе »

Лукаревска: За февруари и март 181 работодавач НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТИ на 753 вработени

До 31 мај 2021 година плата на своите вработени не им дале вкупно 181 работодавач кои добиле финансиска поддршка од државата за февруари и март. Од нив, 157 не исплатиле плата за еден месец, а 24 за двата месеца. Како што соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи Сања …

Повеќе »

СДСМ: Следува инвестиција на„Лидл”од 300 милиони евра

Следува инвестиција на„Лидл”од 300 милиони евра, со Интервентниот план за инвестиции го трасираме патот кон раст и развој на македонската економија. Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев посветено работи на реализација на мерки и политики што значат економски развој, нови работни места и унапредување на животниот стандард. Интервентниот …

Повеќе »

За сите кои инвестирале или планираат да го направат тоа: СКОКНА цената на биткоинот

Цената на биткоинот повторно расте, а пазарот на криптовалути се стабилизира.   Најпопуларните крипто-валути во светот повторно се стабилни, откако пазарот на крипто-валути помина низ турбулентна недела на „корекција“ на цените. Биткоин, најпознатата криптовалута во светот, утрово се тргува по цена од 37.177 долари, што е раст од околу 0,79 проценти, …

Повеќе »

Сметките за струја ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ за 50 денари на секои 1.000 денари, доколку РКЕ ги прифати барањата на енергетските компании

Доколку Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги прифати барањата на МЕПСО, НЕМО и Електродистрибуција за зголемување на цените за пренос, организирање и управување на пазарот и за дистрибуција на електрична енергија, сметките за потрошена струја што ги плаќаат граѓаните би се зголемиле за 50 денари на секои …

Повеќе »

Што може да се очекува ако се воведе кризен данок како во 2001?

Прогресивен данок, но за богатите кои за време на пандемијата станаа уште побогати,  намалување на пероснален данок во одредени сектори кои најмногу настрадаа од короната, но и воведување на кризен данок, се можностите што ги навести вицепремиерот Фатмир Битиќи – пишува Слободен печат. Но, што всушност значеше кризниот данок од …

Повеќе »

Премиерот Заев потврди дека СТРУЈАТА ЌЕ ПОСКАПУВА

Во интервјуто за Утрински брифинг, премиерот Зоран Заев рече дека ако сакаме зелени програми, цената на струјата мора да расте. -Сакаме зелена енергија, ќе поскапува и цената на струјата. Развиваме програми во кој што ќе создадеме фонд за обновливи извори. Следуваат сериозни предизвици, климатските промени си го носат своето, мора …

Повеќе »

ВЛАДАТА ЌЕ ФИНАНСИРА ФОТОГРАФСКИ СТУДИЈА И ФИТНЕС ЦЕНТРИ

Владата денеска го задолжи Генералниот секретаријат да го објави јавниот повик за финансиска поддршка за регистрирани фотографски студија и фитнес центри во рамки на шестиот пакет економски мерки за закрепнување на македонската економија и за излез од КОВИД-19 економската криза. Повикот има цел да обезбеди финансиска поддршка за регистрирани фотографски …

Повеќе »

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

„Со доаѓањето на власт и реализирањето на проектот „Парите назад кај граѓаните“, започна ново, светло поглавје во македонската историја. Наместо на барок, споменици и криминални тендери парите ги насочивме кон проекти важни за граѓаните “ истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев во воведното обраќање на 26. конгрес на партијата. „Ја …

Повеќе »