петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

РКЕ ОДЛУЧИ: Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика во текот на утрешниот ден ќе ја оддржи редовната седница на која ќе бидат утврдени новите цени на горивата кои ќе важат од вторник. На светските берзи цената на нафтата е стабилна од 101 долар, а доларот го надмина еврото во својата вредност. Во моментов со …

Повеќе »

Регулаторна утврди НОВИ ЦЕНИ на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,75% во однос на одлуката од 25.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување …

Повеќе »

ЌЕ СЕ ИЗГУБАТ МНОГУ РАБОТНИ МЕСТА?: „СТРУЈАТА Е СКАПА многу компании ВО ОПАСНОСТ“ – Стопанската комора бара решение од Влада за СПАС НА БИЗНИСОТ

Поради поскапувањето на струјата, многу компании се во опасност да пропаднат со што ќе се изгубат и многу работни места, најави потпретседателот на Стопанската комора Зоран Јовановски. Според него Владата треба да најде решение за бизнис секторот да преживее. Јовановски потсети дека прашањето за цената на електричната енергија не е …

Повеќе »

Ново поскапување на горивата – Ове ги новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,46% во однос на одлуката од 18.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување …

Повеќе »

Муцунски со доба вест: Обезбедуваме економски пакет за најранливите категории

Градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски најави дека средствата од скратените непродуктивни трошоци ќе се пренаменат во финансиски пакет за помош на најранливите категории на граѓани. Во утринската програма на ТВ Алфа, градоначалникот Муцунски најави дека парите кои општината повеќе не ги троши на репрезентација, на патни и други непродуктивни …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ПЛАТИТЕ – Од септември значајно покачување на платите, најави СДСМ

СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Оваа порака ја испраќаат од СДСМ во соопштение до медиумите. Велат дека од септември следува покачување на платата во повеќе сектори. „Со неодамна донесениот Закон за служба …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ: Поевтинува бензинот – Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од 4.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во …

Повеќе »

Значително поевтинување на горивата – Овие цени ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,99% во однос на одлуката од 1.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините …

Повеќе »

МОЖНИ СЕ НОВИ ПОСКАПУВАЊА: Храна ќе има, не се очекуваат проблеми со увозот…

Кризата со храната во светски рамки станува се поактуелна. Состојбата е загрижувачка, а последиците, велат експертите, допрва ќе се чувствуваат. Руско-украинскиот конфликт дополнително го наруши глобалното снабдување кое веќе беше загрозено од климатските промени и корона-пандемијата. Колку земјава успева да се справи со ваквите „закани“ и како го менаџира ударот? …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Дизелот поскапува од полноќ – Ова се цените на бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на одлуката од 27.07.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: …

Повеќе »