ЦРНА ХРОНИКА

Во престрелката во Мала Речица учествувале две ривалски групи од кумановскиот огранок на ДУИ блиски до поранешен пратеник и актуелен советник

Сите учесници во денешната престрелка во тетовска Мала Речица, на околу 300 метри од централното седиште на ДУИ, се членови и активисти на албанската владејачка партија од огранокот во Куманово, велат за Фокус добро упатени партиски извори. Според нив, тие пред престрелката не биле во партиското седиште, но, додаваат нашите …

Повеќе »

30 дена притвор за педофилот од Делчево

По барање на јавен обвинител осомничениот педофил од Делчево доби 30 дневен притвор за наводниот полов напад врз малолетно девојче. Јавното обвинителство на Република Македонија денеска соопшти дека 46-годишниот делчевец на 16 март околу 20 часот дошол во посета на соседите во време кога родителите на девојчето не биле дома …

Повеќе »

Ужас во Делчево: Децата ги оставила на чување кај дедото, девојчето го пипкал нивен семеен пријател

Вчера во 12.35 часот во Полициската станица Делчево 37- годишна жена пријавила дека на 16.03.2018 година околу 20.30 часот, додека со нејзиниот сопруг не биле дома, а нивните две малолетни деца на возраст од 12 и 14 години останале дома со нивниот дедо, дошол нивен семеен пријател. Кога се вратиле …

Повеќе »

Осми март со трагичен крај во Прилеп: Двајца сопружници пронајдени мртви

Брачна двојка од Прилеп денеска е пронајдена мртва и според сомнежите на прилепското Јавно обвинителство станува збор за убиство и самоубиство. Станува збор за брачната двојка, 81-годишниот Мице и 76-годишната Илка Нешкоски. Според јавниот обвинител Маријана Илиеска, случајот е пријавен од минувач кој го забележал телото на Мице Нешкоски под …

Повеќе »

Детали за трагедијата: Бебето било донесено во болница со скршен череп

Полицијата информираше дека вчера околу 19:30 часот е пријавено од болницата „Аџибадем Систина“ дека било донесено 14 месечно женско бебе со скршеница на череп и крварење во мозокот. Според пријавата бебето починало во 19.10 часот. Дел од медиумите вчера објавија дека детето се здобило со повреди во момент кога со …

Повеќе »

Детали за вечерашната трагедија во Скопје: Бебето паднало од скршен прозор на влезот

Бебето паднало од скршен прозор на влез, објави Фокус. Според информациите на овој медиум детето со својата баба се симнувало по скалите на зградата, но во еден момент се отргнало од неа и низ скршениот прозорец на меѓуспратот паднало од 2,5 метри височина. Инаку, едногодишното бебе починало вечерва по падот …

Повеќе »

Пешак усмртен на патот Велес – Градско, возачот избегал

Триесет и три годишниот Д.В. го загуби животот откако вчера околу 18 часот во него удрил автомобил. Од полицијата информираат дека несреќата се случила на регионалниот пат Велес-Градско, а во пешакот удрил непознато лице со непознат автомобил, кое по несреќата избегало. „Д.В. со возило на Итна медицинска помош е пренесен …

Повеќе »

На иста улица: Две жени каснати од куче во Скопје

Вчера во полицијата во два одделни случаи се пријавени два напада од куче. 30-годишната скопјанка Т.Н.(30) пријавила дека на 4 март околу 13 часот, додека се движела на улица „Партение Зографски“, била нападната и касната од куче, при што се здобила со повреда на десната нога. Вториот слушај го пријавила …

Повеќе »

Вработен во ЈП „Македонски шуми“ заработи кривична пријава за злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против М.Ј. (53) од с. Саса, општина Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување”, „злоупотреба на лични податоци” и „посебни случаи на фалсификување исправа”. Во периодот од 28.11.2016 до 31.12.2016 година …

Повеќе »

Александар бил жив кога го пронашле, по неуспешниот обид за спасување, спасувачите се откажале

Александар Миновски, планинарот кој загина со Калина Велеска на Кајмакчалан бил жив во моментот кога првите спасувачки екипи ги пронашле двајцата изгубени планинари. Ова го покажува барањето за обдукција на грчката полиција до кој дојде Телма. Напишано е на 11 ти февруари, ден по несреќата односно истиот ден кога се …

Повеќе »
error: Content is protected !!