среда, 26 февруари, 2020
Читај » ЦРНА ХРОНИКА (страна 6)

ЦРНА ХРОНИКА

Во сообраќајка повредени пратеничка на СДСМ и градоначалникот на Валандово

Во синоќешната сообраќајна несреќа која се случи кај Удово, потешко повредена е пратеничката на СДСМ, Мери Лазарова (33), додека со полесни повреди поминал нејзиниот сопатник, градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов (30). Со возилото управувала пратеничката, која итно била пренесена во Ургентниот центар во Скопје, со повреди на главата и телото, …

Повеќе »

Машина прегази градежен работник на автопатот Штип – Миладиновци

На автопатот Штип – Миладиновци, кај клучката на штипското село Кирви Дол загина градежен работник, кој бил прегазен од машина, информираа од МВР. Според портпаролот на СВР Штип, Горана Панајтова, во 11 часот и 40 минути од машина бил прегазен работник. Кога пристигнала Итна медицинска помош на лице место, лекарот …

Повеќе »

Трагедија ја потресе Битола: Мајка и малолетен син изгореа во пожар

Само неколку денови по трагедијата во Тетово, каде во пожар изгореа мајка и четири малолетни деца, нова трагедија ја потресе Македонија, овојпат во Битола. Идентично како и во Тетово, и во Битола од пожар загинаа мајка (50 години) и син чија возраст уште не е конкретно утврдена (16-18 години). Пожарот …

Повеќе »

Трагедија во Тетово: Во пожар загинаа мајка и четири деца

Голема трагедија се случи во Тетово, каде утрово во пожар во куќа загинаа четири малолетни деца и нивната 39-годишна мајка, потврдија официјално од МВР. Пожарот избувнал во 4 часот наутро на улицата „Гоце Делчев“, најпрво горел покривот, а веднаш потоа и горниот кат од куќата, каде спиеле мајката и четирите …

Повеќе »

Пожар во зграда во Неготино, причината неисчистен оџак

Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски на прес-конференција информираше за пожарот во зграда во Неготино, каде освен материјална штета, нема други загуби. „Пожарот настанал во стан на триесет и шестгодишен неготинец од станбената зграда на улицата „Маршал Тито“ и бил локализиран од страна на екипа на Територијалната противпожарна единица од …

Повеќе »

„Пајакот“ крена 79 возила, имаше и 7 сообраќајки

Во текот на вчерашниот ден,10 јануари, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно седум сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, две сообраќајни незгоди со телесни повреди и четири со материјална штета. Во сообраќајните незгоди едно лице-пешак се здобило со тешки телесни повреди и …

Повеќе »

Пијан битолчанец нападнал лекар од Итната медицинска помош

Пијан битолчанец синоќа нападнал лекар од Итната медицинска помош кој сакал да му укаже лекарска помош. Триесет и четиригодишниот В.С. во алкохолизирана состојба бил паднат пред кафе бар на улицата „Васко Каранѓелевски“ по што интервенирала екипа од Итната медицинска помош. Кога му било кажано дека треба да го пренесат во …

Повеќе »

Во Гостивар повреден полицаец, кој бил нападнат за време на должност

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против 32-годишниот Ф.Ф. од Гостивар, поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“. Од МВР соопштуваат дека на 16.12.2017 година во 15:40 часот во Гостивар на улица „Седе Костоски“ пријавениот физички нападнал полициски службеник …

Повеќе »

Скопјанец нападнат од кучиња скитници

Шеесет и тригодишен скопјанец пријавил дека вчера околу 11.30 часот бил нападнат од две кучиња скитници на улицата „Февруарски поход“ во Ново Лисиче. Како што соопшти МВР, едно од кучињата го каснало во задниот дел од левата нога при што му била нанесена видлива повреда со крвавење. Скопјанецот самиот отишол …

Повеќе »