недела, 23 февруари, 2020
Читај » ЦРНА ХРОНИКА (страна 5)

ЦРНА ХРОНИКА

Чуден е овој свет: Село во кое сите жители имаат продадено по еден бубрег

Во светот постојат различни ситуации кои често знаат да не остават без зборови, а еден од тие примери доаѓа од селото Хоксе во Непал, каде сите жители имаат продадено по еден бубрег. Ова село покрај Хоксе, е познато и како „село на бубрезите“, затоа што луѓето кои живеат тамо, поради …

Повеќе »

Царовска најави: Веќе во понеделник ќе се знае кој ќе сноси одговорност за случајот со девојчето од „25 Мај“

Министерката за труц и социјална политика, Мила Царовска во гостување на една национална телевизија, покрај другото, зборуваше и за случката која ја потресе државата, откако беше објавено дека 13-годишно девојче абортирало, откако претходно било силувано во Јавната установа за деца со социјални проблеми „25 Мај“. „Одговорност ќе има и истата …

Повеќе »

Тепачка во ноќен бар во Скопје, повредени две лица

Две лица во понеделник рано изутрината во Полициската станица во Центар пријавиле дека околу 03 часот биле физички нападнати од страна на група непознати лица. Лицата кои се на возраст од 33 години, истакнале дека биле нападнати од група од четири непознати лица, пред ноќниот бар на улица „50-та Дивизија“. …

Повеќе »

Апсење на граничниот премин Табановце

Вчера на граничниот премин Табановце, при обид за влез во Македонија бил уапсен триесет и седумгодишниот М.Г. од струшкото село Радолишта. При внесување на неговите документи во системот, било утврдено дека М.Г. по телеграма од МВР Одделението за потраги и телеграма од СВР Охрид, со мерка „лиши од слобода“, поради …

Повеќе »

Грчките медиуми објавија видео од извлекувањето на телата на загинатите на Кајмакчалан

Медиумите во Грција објавија видео од страна на грчката противпожарна служба, при акцијата за извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари. Александар Миновски (35) и Калина Велевска (27) се двајцата планинари кои вчера загинаа на планината Ниџе, на врвот Кајмакчалан, според медиумите во Грција нивните тела биле пронајдени на оддалеченост …

Повеќе »

Трагедијата потврдена: Извлечени телата на македонските планинари на Кајмакчалан

Информациите кои во изминатите неколку часови се пренесуваа како неофицијални, сега се потврдени од страна на грчката противпожарна служба. Извлечени се телата на двајцата планинари од Македонија на врвот Кајмакчалан. Екипа на итната служба ги чекаат телата во скијачкиот центар, при што ќе треба да констатираат смрт и воедно да …

Повеќе »

Во Куманово прегазен пешак, со тешки повреди пренесен на Клиниката во Скопје

Синоќа околу 18 часот на локалниот пат од село Режановце кон регионалниот пат Липково -Куманово се случи сообраќајна несреќа, во која настрада пешак. Кумановецот Т.Р. кој има 22 години, управувајќи автомобил „Рено“ удрил во 48-годишен пешак С.А. од Куманово, по што Т.Р. веднаш со своето возило го пренел во болницата …

Повеќе »

Обид за атентат над Фатиме Фетаи, брзата реакција на полицијата спречи трагедија?

Во средата имало обид за атентат над обвинителката на Специјалното Јавно Обвинителство, барем така тврди порталот „Shqipmedia“, за кого пукотниците на 7-ми февруари во тетовското село Боговиње имаат многу подраматичен тек, иако од МВР не открија многу детали. Околу куќата на Фатиме Фетаи имало три автомобилни најверојатно со лажни регистерски …

Повеќе »

ВИДЕО: Моменти од акцијата за спасување на исчезнатите на Кајмакчалан, грчките медиуми ги прогласија за мртви

Медиумите во Грција пренесуваат дека двајцата планинари од Македонија, кои вчера се загубија на Мајмакчалан се пронајдени мртви, иако од грчката против пожарна бригата се уште нема официјален став околу ова прашање. Од македонското МВР пак тврдат дека оваа информација се уште не е точна, од каде потврдија дека се …

Повеќе »

ВИДЕО: Спајдермен се појавил на погреб на петгодишно момче – кога ја симнал маската сите заплакале

Американскиот полицаец, Дејмон Кол доби големо признание од јавноста во Тексас, иако неговиот обид да спречи смрт на петгодишно момче беше неуспешен. Кол по пријава за исчезнување на петгодишниот Џоуша, прв го нашол малото дете во базен, па иако се обидел да го спаси, детето немало знаци на живот. При …

Повеќе »