Читај » ЦРНА ХРОНИКА (страна 2)

ЦРНА ХРОНИКА

Замина од овој свет актерот Ванчо Петрушевски

Популарниот актер Ванчо Петрушевски почина на 67- годишна возраст. Тој денес го изгубил животот во трагедија. Веста за неговата смрт ни ја потврди актерот Сашо Тасевски, пишува Фокус. Тој вели дека не може да дава повеќе информации во моментот. Петрушевски е роден во Скопје. Веднаш по завршувањето на Високата музичка …

Повеќе »

Фондот одобри пари за лекување во Турција, родителите барале за лекување во Германија

Две понуди од болници во Турција и една од Италија добил Фондот за здравствено осигурување за лекување на малата Ева, но не и од болницата во Германија, за каде што родителите сметале дека девојчето има најголеми шанси да биде излекувано. Директорот на Фондот вели дека во целата постапка биле запазени …

Повеќе »

Малата Ева не успеа во борбата, не се собраа пари за лекување

Почина Ева Крстаноска, девојчето од Пештани за коe не се собраа пари за лекување. Малата Ева веќе една година се бореше со многу редок вид на леукемија. Во еден момент состојбата и беше влошена поради што беше неопходно веднаш да замине на операција во Германија. Фондот за здравство покрива дел …

Повеќе »

Двајца параглајдеристи загинаа по скок со параглајдери во Крушево

Според информации од МВР, двајца параглајдеристи загинаа по несреќен скок во близина на Мечкин Камен , во Крушево. Едниот починал на местото на настанот, а другиот на пат кон болницата во Прилеп. Двајцата се странски државјани, според неофицијални информации од Украина и од Велика Британија. Крушево е европска мека за …

Повеќе »

Скопјанец пукал кон две лица по расправија за долгови

Скопје, 17 август 2018 (МИА) – Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале поради нерасчистени должничко-доверителски односи. МВР информира дека Б.Б. и Р.Б. успеале да побегнат и да останат неповредени, а К.И. го …

Повеќе »

Обвинителството откри за што ги гони убијците на Никола Саздовски

По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично …

Повеќе »

Пукање во Тетово, тројца во болница

Три лица од Тетово, со прострелни рани, се пренесени во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Здобиените повреди настанале по вооружена престрелка во Тетово. Двајца од повредените имале прострелни рани во стомакот, а едниот имал повреди во главата и се наоѓа во кома центарот на Клиниката за неврохирургија. Другите двајца …

Повеќе »

Славеле роденден на другарка, а после го пречекале на автобуска постојка и го натепале

Шеснаестгодишно момче било нападнато од три лица со кои претходно биле заедно на роденден кај другарка, информираа од МВР. Според полицијата, синоќа по полноќ Л.Н.(39) во Секторот за внатрешни работи Скопје пријавила дека истиот ден околу 00,30 часот во автобус на ЈСП бр.57 кој се обраќал на релација од Бит …

Повеќе »

ФОТО: „Војводи“ пред полициската станица во Тетово: И вашето дете може да биде Саздо

Навивачката група „Војводи“ од Тетово, која му дава поддршка на Тетекс, а воедно е збратимена навивачка група со „Комити“, му оддаде почит на убиениот Никола Саздовски Саздо, кој беше претепан пред десетина дена, а денес им подлегна на повредите. Пред полициската станица во Тетово, дел од членовите на групата „Војводи“ …

Повеќе »

Почина Никола Саздовски, момчето кое беше крвнички претепано

Почина 21- годишното момче Никола Саздовски кое минатата недела беше крвнички претепано на автобуската постојка на булевар „Александар Македонски“ во Автокоманда. Младото момче неколку дена беше во кома во КАРИЛ во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Настанот се случил на 29.06.2018 година околу 17.30 часот кога Саздовски бил нападнат од Б.Б.(20), …

Повеќе »