среда, 26 февруари, 2020
Читај » УРЕДНИК

УРЕДНИК

Ова се последните зборови на татко, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно срцепарателни. На видеото при кое се претставени зборовите на таткото, зборува актерот Луис Сандерсон, кој истото го снимил за еден кастинг. На синот итно му била потребна трансплантација на срце, бидејќи во спротивно не …

Повеќе »

Е ова е патриот: Средношколка од Австралија собира пари за реконструкција на медицинското училиште во Битола

Oткако на училиште добиле задача да направат проект кој треба да го направи светот подобро место, средношколката Медисон Ристевски од Австралија која е со македонско потекло од мариовските села, решила да се фокусира на Средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола. За таа цел започна да собира пари за …

Повеќе »

ВИДЕО: Ќе останете без збор – „Ја излези Ѓурѓо“ во изведба на Амира Медунјанин во Арена во Пула

Врвнатата вокалистка Амира Медунјанин со оркестарот Вечерња љубав во пулска Арена ја изведоа познатата македонска песна „Ја излези Ѓурѓо“. Амира Медунјанин е вокалистка, хуманитарец и глобален амбасадор на културата и мизиката на Босна и Херцеговина и поширокиот регион на западен Балкан. На следното видео проследете го прекрасниот настап на Медунјанин …

Повеќе »

Задолжително прочитајте: И што сега, родители?

Кога се граба за играчка во градинка, доаѓаат мама и тато и викаат малку на воспитувачката и на другарчето, она туѓото, она лошото кое му ја расипува играта на своето дете. Бидејќи нивното е златно кое со гордост го гледаат! Кога ќе се степа со другарчето во училиште – доаѓаат …

Повеќе »

Не е страшно за нив, министерките нема да ги фати „метлата“ – а еве и зошто

Ниту една министерка нема да биде опфатена со претстојната владина реконструкција. Премиерот Зоран Заев објави вчера дека им се сигурни министерските места на Радмила Шекеринска, како вицепремиерка и министерка за одбрана на Рената Тренеска Дескоска од правда, на Мила Царовска од труд и социјална политика и на министерката без ресор …

Повеќе »

Подгответе се, Владата организира пречек на ракометарите на Вардар – еве ги деталите

Подгответе се, Владата организира пречек на ракометарите на Вардар – еве ги деталите Владиниот протокол веќе е во комуникација со тимот на Самсоненко, околу деталите за пречекот на европските ракометни шампиони од Вардар, дознаваме од извори во владиниот протокол, пишува порталот Магазин. Тимот на Вардар побарал владата да организира чартер …

Повеќе »

Дали на жените им се случува да свршат прерано?

Веројатно би се изненадиле со сознанието дека мажите повеќе ги возбудува да ја гледаат жената како се соблекува пред нив, отколку кога партнерка орално го задоволува. Или, дека ерекцијата подолго трае ако мажот користи кондом. Кај мажите сексуалната желба го достигнува максимумот во дваесеттите и четириесеттите години. Кај жените е …

Повеќе »

Време е за уживање и максимален одмор: Апартмани „Природа“ ви го нуди тоа

Напорниот и брз живот кој го живееме денес, секогаш ни нуди и мал простор за одмор, а истиот треба да знаете одлично да го искористите и да уживате во него. Доколку и вам ви е потребен добар одмор, на чист воздух и полнење на батериите, тогаш вие сте на вистинското …

Повеќе »

Зоните се полнат со уште 15 нови фабрики и инвестиции од најмалку 100 милиони евра

Во осум оперативни технолошко индустриски развојни зони на седум локации во земјава во фаза на изградба се вкупно 15 нови фабрики. Властите преговарале со уште три странски компании кои допрва треба да потврдат дали ќе инвестираат во земјава, а две компании почнуваат да работат како браунфилд инвестиции надвор од зоните. …

Повеќе »

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила 7 дена откако Грција ќе го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, а …

Повеќе »