четврток, 18 април, 2019
Читај » УРЕДНИК

УРЕДНИК

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила 7 дена откако Грција ќе го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, а …

Повеќе »

Азилантот Груевски веќе нема да прима пратеничка плата, Собранието ги усвои законските измени

Со 52 гласа „за“ и два воздржани денеска пратениците во Собранието денеска ги изгласаа измените на законот за пратеници со кои на поранешниот премиер во бегство Никола Груевски ќе му се укине пратеничката плата. Со усвоеното законско решение се предвидува ако пратеник е осуден на казна затвор подолга од 6 …

Повеќе »

ЕП 2019 во одбојка: Македонија во група со шампионот Русија

Македонските одбојкари дознаа против кого и каде во дебитантското учество на Европските првенства. Турнирот што оваа година е закажан од 12 до 29 септември е прв што ќе се организира во четири различни држави и прв, исто така, со 24 репрезентации. Во музејот Атомиум во Брисел, ждрепката го смести „спартанците“ …

Повеќе »

РАСПЛАКАНА МАЈКА ДО СВОЈОТ СИН: Животот е суров овде сине, земи го пасошот и оди надвор, барај убав живот за себе…

Сметки еден куп. Фрижидерот речиси празен. Куќата дува од секоја страна. Крпиш дупка по дупка. Кратко кажано, крпен живот… „И се беше убаво. Изгледаше како дека ќе трае за век. Јас работа, сопругот работа. Ни се роди едно, па после уште едно дете. Почнавме куќа. Полека, без брзање, малку по …

Повеќе »

Насковски: ВМРО-ДПМНЕ е заложник на група луѓе лојални на Груевски

Од надворешни центри и наши партиски паралелни структури се врши притисок за бојкот, при што се жртвуваат стратегиските определби на ВМРО-ДПМНЕ, вели разрешениот организационен секретар на партијата Стево Насковски. тево Насковски до минатата недела беше организационен секретар во ВМРО-ДПМНЕ. Разрешен е „во пакет“ заедно со над 15 партиски потсекретари. Одлуката …

Повеќе »

Не барајте дозвола од другите луѓе како да го живеете животот, бидејќи никогаш нема да го добиете

За многу луѓе, животот поминува, а тие целото време го поминуваат размислувајќи што мислат другите луѓе за нив, барајќи дозвола од другите како да го живеат животот. Тоа е особено така, бидејќи живееме во време на интернет и социјални мрежи кои диктираат како да се однесуваме. Сепак, додека да се …

Повеќе »

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Браќата Берт и Џон Џејкобс, основачи на компанијата „Life is Good“ (Животот е убав), дошле на идеја која ги променила нивните животи засекогаш: Одлучиле да продаваат маици кои сами ги дизајнирале. Браќата поминале тежок период од продажбата на маици од комби на улиците на Бостон, до тоа да водат мултимилионски …

Повеќе »

Насер Селмани му објасни неколку работи на Бранко Геровски

Главниот и одговорен уредник на Слободен Печат и порталот Плус Инфо, Бранко Геровски објави колумна, во која порача дека „не ја разбира кампањата на Насер Селмани“, претседателот на ЗНМ. Колумната на Геровски прочитајте ја ОВДЕ. Набрзо по овој став на новинарот, со свое видување излезе и Селмани, кој му објасни …

Повеќе »

Исповед на Скопјанка: Зашто не сакам мажи кои немаат пари?

Родена сум во Скопје, завршив право, го положив правосудниот испит и работам како адвокат во една адвокатска канцеларија во самиот центар. Многу ја сакам мојата работа, сакам што сум самостојна, сакам што поради природата на работата морам секој ден да се средувам, секој ден да носам високи потпетици, скапи одела …

Повеќе »

Димитров: Да се бојкотира својата иднина, својата држава, својата Македонија, е кукавичлук

Од идниот четврток еднаш неделно на „Прашајте го министерот“, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ќе одговара на директни прашања од граѓаните во врска со Договорот и претстојниот референдум за името на државата. Во интервју во Дневникот на Телевизија 24, министерот рече дека преку жива снимка на социјалните медиуми неколку …

Повеќе »