Читај » СПОРТ

СПОРТ

Писонеро: Доаѓам за да го одржам Вардар на исто ниво

Третиот Шпанец во низа кој ќе го води Вардар е Давид Писонеро кој доаѓа на местото на Роберто Гарсија Парондо кој оваа сезона го одведе Вардар до европскиот трон. Денес Писонеро даде поголемо интервју за официјалната страна на Лигата на шампионите. Досега тој беше тренер на Ваљаодлид и зане дека …

Повеќе »

Ленард обелодени каква порака му испратил на лутиот Лаури пред стартот на историската сезона

Кави Ленард сосема заслужено беше прогласен за МВП на финалната серија, а на тој начин, фантастичниот лидер на Торонто стави крај на една сезона која започна доста турбулентно за него. Ленард го предводеше Торонто до историска прва титула во НБА лигата, и тоа во ситуација кога многумина во градот беа …

Повеќе »

Повторно вест која не ја сакавме, летот пролонгиран – хероите ќе доцнат

Според последните информации објавени на официјалниот профил на РК Вардар на „Фејсбук“, нашата експедиција од ќе полета од Келн во 19.30 што значи ќе има солидно пролонгирање во однос на претходно најавениот термин, пренесува Спортско Радио 90,3. Иако нема подетални информации за пролонгирањето на летот, јасно е дека целата прослава …

Повеќе »

Обезбеден чартер-лет, познато кога Вардар ќе слета во Скопје – сите на аеродром

Раководните лица на Вардар успеаја да ја променат денешната агенда на новиот европски шампион, и побрзо од предвиденото ќе се вратат во македонската престолнина. Според последните најави ќе биде организиран чертер лет и вардаровите херои наместо на полноќ, во Скопје ќе пристигнат во 16:15 часот, и од аеродром ќе се …

Повеќе »

Подгответе се, Владата организира пречек на ракометарите на Вардар – еве ги деталите

Подгответе се, Владата организира пречек на ракометарите на Вардар – еве ги деталите Владиниот протокол веќе е во комуникација со тимот на Самсоненко, околу деталите за пречекот на европските ракометни шампиони од Вардар, дознаваме од извори во владиниот протокол, пишува порталот Магазин. Тимот на Вардар побарал владата да организира чартер …

Повеќе »

Карачиќ по победата: Се фалеа „Ние сме Барса”, епа „Ние сме Вардар“

По неверојатниот пресврт во Келн ракометарите на Вардар утре ќе го играат своето второ финале во Лигата на шампионите. Пред две години „црвено-црните“ во борбата за трофејот го победија Пари Сен-Жермен. Противникот на македонскиот состав, унгарскиот претставник Веспрем ќе се обиде по четврти пат да се искачи на европскиот ракометен …

Повеќе »

РК Вардар: Еве кои играчи ќе си одат, а кои остануваат во клубот

Изминатиот викенд играчите на РК Вардар одржале состанок со се уште актуелниот сопственик Сергеј Самсоненко и почесниот претседател, Михајло Михајловски. Поранешниот прв човек на „црвено-црните“ потврди дека до почетокот на „Фајнл-фор“ турнирот во Лигата на шампиони сите детали околу новото финансирање на клубот ќе бидат разрешени. Самсоненко треба да остане …

Повеќе »

Откако ги победија во Купот на Македонија: Вардар на лето ќе купува од Металург

Во изминатите денови доста актуелна тема е ракометниот клуб Вардар. Ќе си оди, па не си оди Самсоненко, ќе остане ама како ќе остане или сепак целосно ќе е повлече. Од сите страни стигнуваат различни вести, но сите водат кон едно, а тоа е дека „црвено-црните“ ќе опстанат. Главните конци …

Повеќе »

Меси побара отказ за Валерде и има свој фаворит за тренер

Лионел Меси синоќа на натпреварот против Гетафе изгледаше целосно незаинтересирано за игра, па очигледно е дека го чека крајот на сезоната. Аргентинецот и оваа сезона ја водеше Барса до шампионската титула во Шпанија, но очекувањата на фановите беа да го видат својот тим во финалето од Лигата на шампиони. После …

Повеќе »

Му ја расипа кариерата во Реал: Што направи Мурињо кога дозна за ситуацијата на Икер

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Жозе Мурињо вели дека веднаш се јавил да се информира за состојбата на поранешниот капитен на клубот, Икер Касилјас, откако голманската легенда доби срцев удар на тренинг со Порто оваа недела. Мурињо работеше со Касилјас во „кралскиот клуб“ од 2010 до 2013, период во кој …

Повеќе »