СЛАЈДЕР

Ангела му „пресудила“ на Пино – Обвинителството не ја гони?

Даваесет и двегодишната Ангела Ѓ. од Ѓорче Петров „му пресудила“ на својот четири години повозрасен пријател Пинета Секондо кој бил застрелан во главата од 27-годишниот Ф.А. на 11-ти декември 2018 година, истиот ден кога убиениот бил пријавен за исчезнат, објави во петокот вечерта порталот 24инфо.мк Кои се мотивите за убиството …

Повеќе »

Македонија на нозе: Најголемата воена вежба ќе се одржи во Криволак

Одлично испланирано за “Одлучен удар”. Македонија е подготвена за најголемата воена вежба на нејзина територија. Следува реализацијата од 5-ти јуни до 9-ти јули, кога земјава ќе биде домаќин на две илјади и 700 војници од пет земји. Со хеликоптерски лет стигнавме до Криволак, каде што ќе биде нивната база. На …

Повеќе »

Наместо „метла“, си доби унапредување: Хазби Лика доби функција во разузнавачките служби

Вицепремиерот за рамковен договор, Хазби Лика, ќе биде член на Советот за координација на разузнавачката заедница. Лика автоматски ја добива оваа позиција, согласно законот за координација кој вчера го потпиша претседателот, Стево Пендаровски. Според законот вицепремиерот за рамковен договор е еден од осумте члена на советот кој ќе ги координира …

Повеќе »

Српската војска и полиција тргнаа кон Косово, Вучиќ ги крена и борбените авиони

Забележано е движење на српската војска и полиција кон Косово, а во касарната на Војската на Србија во Краљево е забележана активност на оклопни возила, јави РТС. Косовската полиција објави дека девет полицајци уапсени на северно Косово биле однесени во Приштина во зградата на полицискиот инспекторат на Косово. Се потсетува …

Повеќе »

Специјалци во Косово приведуваат српски полицајци на северот на Косово, Вучиќ ја подготвува војската

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја стави војската во состојба на борбена готовност откако утрово специјалната косовска единица РОСУ тргна да апси Срби, припадници на косовската полиција, пренесува САКАМДАКАЖАМ.мк Агенцијата „Тањуг“ соопшти дека двајца Срби се полесно повредени во пукањето што после шест часот се случи во реонот на селото Доње …

Повеќе »

Разрешено речиси целото раководство на СДСМ, сите потпретседатели, секретари…

Шесте потпретседатели на СДСМ се разрешени, заедно со генералниот секретар на партијата, се првичните неофицијални информации од вечерашната седница на Централниот одбор на партијата. На местото на Александар Кирацовски, за нов генерален секретар на СДСМ бил избран Љупчо Николовски, актуелниот министер за земјоделство. Досегашни потпретседатели на партијата беа Фросина Ременски, …

Повеќе »

Заев започнува со „метлата“: Разрешува 6 министри и генералниот секретар Кирацовски

Според неофицијални информации на ТВ21, вечерва на ЦО на СДСМ, Заев ќе разреши пет-шест министри, а министерот за земјоделие Љупчо Николовски деновиве ќе поднесе оставка, по што ќе ја преземе досегашната функција на Александар Кирацковски. Екипа на ТВ21 се наоѓа пред седиштето на СДСМ, репортерката Светлана Унковска јавува дека министрите …

Повеќе »

Време е за уживање и максимален одмор: Апартмани „Природа“ ви го нуди тоа

Напорниот и брз живот кој го живееме денес, секогаш ни нуди и мал простор за одмор, а истиот треба да знаете одлично да го искористите и да уживате во него. Доколку и вам ви е потребен добар одмор, на чист воздух и полнење на батериите, тогаш вие сте на вистинското …

Повеќе »

Кој е човекот што ќе го замени Павле Богоевски на пратеничкото столче?

Александар Филиповски е пратеникот кој треба да дојде на местото на Павле Богоевски, кој во четвртокот си даде оставка од функцијата пратеник. Филиповски беше на 17-то место на листата кандидати за пратеници. За разлика од Богоевски кој беше независен пратеник и ја претставуваше „Шарената Револуција“, Филиповски е член на СДСМ …

Повеќе »

После големата драма, Тамара со прва порака – еве што порача

Заврши уште едно издание на спектакуларно евровизиско шоу, оваа година одржано во Тел Авив. Со победа си замина Холандија. Она што на сите им ги наполни срцата е високиот пласман на Тамара според гласовите од земјите, која долго време се бореше за првото место со Шведска и Италија во табелата. …

Повеќе »