вторник, 20 август, 2019
Читај » СЛАЈДЕР (страна 84)

СЛАЈДЕР

Херојски подвиг на средношколец од Берово – парите од фатениот крст ги донирал за децата без родители

Средношколецот од Берово, Владимир Методиев кој го фати светиот крст на големиот празник Водици, го има херојскиот потег на денот, откако се одлучи финаниските добивки од фтениот крст да ги донира за децата кои се згрижени во малиот детски групен дом во Берово. Во разговор за ТВ Стар, младиот Владимир …

Повеќе »

Најголемата банка во Северна Европа им забрани на работниците да тргуваат со биткоин

Поради нерегулираност и нестабилност на електронските пазари на валута, Nordea, најголемата нордиска банка од 28 февруари, им забранува на вработените да тргуваат со биткоин и други слични видови на средства за плаќање. „На вработените им е забрането да инвестираат во крипто валута, бидејќи ризиците се сметаат за превисоки, и вработените …

Повеќе »

Лидерска средба – главна тема промена на името?

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев ќе ги покани на заедничка средба претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. За овој настан потврдуваат и од Владата на РМ, но не инфомираат кога истата би требало да се случи, но според неофицијални …

Повеќе »

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ бара итно и неодложно укинување на покачувањето на акцизата на дизелот

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија, Влатко Ѓорчев на прес-конференција побара итно укинување на акцизата од страна на примиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски. „За време на владата на СДСМ цената отиде од 46 на 60 денари. Тоа е зголемување ни помалку …

Повеќе »

Започната истрага против агентите на ФБИ кои го нарекоа Трамп „идиот“

Американското Министерство за правда ќе спроведе истрага во врска со критичните пораки за претседател Доналд Трамп кои меѓу себе ги размениле агентите на ФБИ од тимот специјалниот јавен обвинител Роберт Милер, се вели во изјавата на јавниот обвинител – шефот на одделот за правда Џеф Сешнс. Републиканците се сомневаат за …

Повеќе »

Директорот на ЦИА изјави дека Северна Кореја за неколку месеци ќе биде во можност да изврши нуклеарен удар врз САД

Само неколку месеци ја делат КНДР од можноста за нанесување нуклеарен напад врз САД, изјави во понеделникот директорот на ЦИА, Мајк Помпео. Во интервју за CBS, Помпео беше запрашан колку време ќе му треба на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за да ја добие оваа прилика. Помпео одговори: „Неколку месеци“. …

Повеќе »

Лазаров од болница директно на терен против Чешка – прашање е дали ќе игра

Прашањето дали Кирил Лазаров ќе игра на дуелот со Чешка ќе го поставуваме до самиот почеток на средбата, а одговорот веројатно ќе го добиеме уште по првите минути на паркетот во Вараждин. ЕХФ денес пренесе информација како првенството за македонскиот капитен е завршено, но нешто подоцна Кире истакна медиумтие да …

Повеќе »

МЗТ Скопје лесно совладан од шампионот на АБА

Македонскиот кошаркарски шампион, тимот на МЗТ Скопје воопшто не успеа да му парира на шампионот на Јадранската лига, Црвена Звезда, забележувајќи убедлив пораз од 58:92. Избраниците на Жељко Лукајиќ беа достоен противник само во првата четвртина, која ja добија со 18:21, за веќе на полувреме да имаат двоцифрена предност од …

Повеќе »

Жаклина Пешевска останува во домашен притвор

Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска ќе остане во домашен притвор, тоа денес го одлучи Апелацискиот суд во Скопје, кој ја одби жалбата на Пешевска таа да биде ослободена. На јавната седница на која се разгледуваше жалбата на Жаклина Пешевска, пратеничката изјави дека е загрозена нејзината и здравствената …

Повеќе »

Околу 82% од светското богатство се наоѓа во рацете на 1% од светското население

Организацијата Oxfam објави уште еден извештај во низа за стратификација на имот во светот. Следува дека шефовите на корпорации станаа уште побогати, а работниците и селаните станаа уште посиромашни. Во традиционалниот извештај на организацијата Oxfam, темпиран за да се совпадне со почетокот на Меѓународниот економски форум во Давос, Швајцарија, посочи …

Повеќе »