понеделник, 23 септември, 2019
Читај » СЛАЈДЕР (страна 7)

СЛАЈДЕР

Можна промена на власта во Грција, што ќе значи тоа за Македонија?

Дали се поизвесната смена на власта во Грција ќе донесе минусни политички поени за Македонија. Надежите во соседот во кој македонската влада гледа како најголем пријател за евроинтеграциите, можат да бидат изјаловени ако се оставарат резултатите од анкетите за утрешните предвремени избори во Грција. Шефот на Нова Демократија Мицотакис кој …

Повеќе »

Паднаа маските: Мицкоски призна дека се откажува од името – Република Македонија, велат од ЕМ

Паднаа маските! Христијан Мицкоски денеска се отвори пред македонскиот народ и конечно собра храброст да признае дека се откажува од името – Република Македонија.Во денешната честитка до Урсула Гертруд вон дер Лејен за нејзината номинација за нов претседател на Европската комисија, Мицкоски се откажува од името – Република Македонија и …

Повеќе »

Милан суспендиран од УЕФА

Арбитражниот суд за спорт во Лозана (CAS) го одобри отстранувањето на Милан од учеството на европските натпреварувања во сезоната 2019/20. Италијанскиот тим нема да игра во Лигата на Европа поради повреда на финансискиот фер плеј (ФФП). Така, на местото на Милан во квалификациите за ЛЕ ќе го игра Торино, додека …

Повеќе »

Цел ден се водеше расправа, на крајот изгласани новите министри

Со гласање од пратениците, вечерва во Собранието, Трајан Димковски стана министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Насер Нуредини стана министер за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки – министер за политички систем и односите меѓу заедниците, Хисни Исмаили – министер за култура и Горан Милески – министер за локална …

Повеќе »

Петар Атанасов ги изненади сите со неговиот потег – на потег е Заев

Заменик министерот за образование и наука, Петар Атанасов утрово преку Фејсбук се обрати до Зоран Заев, најавувајќи ја својата оставка од позицијата која ја има. Почитуван Претседател на Владата г-дин Зоран Заев, Сакам да Ве известам Вас и јавноста дека поднесувам оставка од позиција на заменик министер во Министерството за …

Повеќе »

Мицковски за „метлата“: Ова не е реконструкција, туку деконструкција

Различни се реакциите во јавноста, откако беше објавена реконструкцијата во Владата, каде во преден план е фактот што Зоран Заев ќе биде и министер за финансии. Еден од ликовите кои имаат големо влијание во јавноста и се следени од голем број на јавни личности, Ивор Мицковски на својот Фејсбук профил …

Повеќе »

РАЗОРНО невреме го зафаќа Балканот, следуваат опасни метеоролошки појави, невремето се движи кон Македонија

Подготви: Славчо Попоски Опасни метеоролошки појави, силни врнежи, грмежи,ветер и силен град го зафаќаат Балканот а најпогодени ќе бидат Хрватска, Босна и Херцеговина како и Србија и тоа уште во следните часови а невремето кај нас ќе пристигне уште денес попладне кога локално ќе биде нестабилно со пороејни врнежи од …

Повеќе »

Новата ѕвезда на Реал: Бев во количка, учев повторно да одам

Реал Мадрид пред неколку дена го купи левиот бек Ферланд Менди од Лион за 50 милиони евра. Младиот дефанзивец зад себе имаше одлична сезона во Лион, но ретко кој ја знае неговата животна приказна. Пред десет години Менди не можел да се движи. На само 11 години го загубл татко …

Повеќе »

Навивачите на Рома зачудени: Тоти оди во друг клуб во Италија

„Скај Спорт“ пишува дека легендата на Рома, Франческо Тоти замина од клубот, но нема долго да чека за нова работа, зашто газдата на Сампдорија, Масимо Фереро го убедува да се пресели во неговата екипа. Газдата на Сампдорија се надева на позитивен одговор, откако на Тоти му дал 15 дена за …

Повеќе »

Никогаш не е доцна да се стане мајка

Васка Леонтиќ на 11 август ќе наполни 49 години, а една недела претходно, нејзината ќеркичка ќе наполни 4 месеци. Таа ја роди со царски рез, после третиот обид за ин витро, а неколку години откако нејзината природна бременост завршила несреќно поради лекарска грешка. Жената која во јавноста е позната како …

Повеќе »